200,000 because the numbers in the middle are low
Answer:
Per ounce better buy is <em>Happy popcorn</em>.
Step-by-step explanation:
Given that:
Happy popcorn price for 16 ounces = $1.39
Popper popcorn price for 34 ounces = $2.79
Discount coupon present with Gabe = 40 ¢ = $0.40
To find:
Which brand is the better buy per ounce?
Solution:
First of all, let us calculate the price that Gabe has to pay after the discount coupon being applied.
Price for 16 ounces of Happy popcorn after discount = $1.29 - $0.40 = $0.99
Price for 1 ounce of Happy popcorn after discount =
= $0.062
Price for 34 ounces of Popper popcorn after discount = $2.79 - $0.40 = $2.39
Price for 1 ounce of Popper popcorn after discount =
= $0.070
Clearly, per ounce price of Happy popcorn is lesser than that of Popper popcorn.
Therefore per ounce better buy is <em>Happy popcorn</em>.
(7 and 7/16) is the simplest form.
Answer:
3
1 $ left over
Step-by-step explanation:
10$
wood wood wood
3$ 3$ 3$
she wood only buy 3 and have 1$ left