1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
joja [24]
3 years ago
6

50 points help Which number is a common factor of 24 and 136?

Mathematics
2 answers:
yarga [219]3 years ago
8 0

Answer:

8

Step-by-step explanation:

Tom [10]3 years ago
5 0

Answer:

1, 2, 4, 8. 8 is the greatest common factor.

Step-by-step explanation:

Find factors of both.

24:  1, 2, 3, 4, 6, 8, 12, 24

136: 1, 2, 4, 8, 17, 34, 68, 136

Find common numbers.

24:  1, 2, 3, 4, 6, 8, 12, 24

136: 1, 2, 4, 8, 17, 34, 68, 136

Factors are 1, 2, 4, and 8.

You might be interested in
What relationship between the quantities is shown in the table?
kkurt [141]

Answer:

the relationship is 10. I think sorry if im being d#mb

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Label this graph as “linear” or “nonlinear.”
butalik [34]
That graph would be non-linear
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Probability of dependent events
Radda [10]

Answer:

The correct answer is 3/28

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Katya treated everyone in theater to a pizza party. She bought 12 pizzas and six 2-liters of soda. The bill was $137.64 (before
sweet-ann [11.9K]

let the price of pizza and soda( per 2 litre bottle) be x and y

from 1st condition

12x+2y=137.6.....(1)

from 2nd condition

x+y =11.95.......(2)

multiply eq. (2) by 2

2x+2y=23.9.....(3)

subtracting (1) and (3)

12x+2y=137.6

2x+2y= 23.9

10x = 113.7

x=113.7/10

x=11.37

2(11.37)+2y=23.9

22.74+2y=23.9

2y=23.9-22.7

2y=1.2

y=0.6

So the prices of  the pizza and soda are 11.37 and 0.6 dollars.

4 0
2 years ago
Karley is an architect building the city pool. The larger rectangle represents the entire pool area. The smaller rectangle repre
Ahat [919]

Answer:

Area of the walkway border is 736 ft²

Step-by-step explanation:

A rectangle is a quadrilateral (has four sides and four angles) with two pairs of opposite and parallel sides. All angles in a rectangle are 90 degrees each. Also, opposite sides are equal.

The entire pool area has a length of 60 feet and width of 40 feet. The area of the entire pool area is:

Area of entire pool = length * width = 60 feet * 40 feet = 2400 ft²

The area of entire pool

A walkaway border of 4 ft is made around the pool area. There is a decrease of 4 ft round the sides of the pool area.

Therefore length of pool = length of entire pool area - 4 feet border at left - 4 feet border at right  = 60 ft - 4 ft - 4 ft = 52 ft

width of pool = width of entire pool area - 4 feet border at top - 4 feet border at bottom  = 40 ft - 4 ft - 4 ft = 32 ft

Therefore the pool is 52 ft × 32 ft

Area of pool = length * width = 52 ft * 32 ft = 1664 ft²

Area of the walkway border = Entire pool area - Area of pool = 2400 ft² - 1664 ft² = 736 ft²

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Use the simple interest formula to find the ending balance 5000 at 5% for 3.5 years
    11·1 answer
  • Lyla i am not cheating they are practice questions stop deleting my question Guys i need help
    12·1 answer
  • Describe the locations of 3 and -3 with respect to 0 on a number line.
    8·1 answer
  • Simplify 100<br> <br> A. 20<br> B. 10<br> C. -10<br> D. -25
    6·2 answers
  • Triangle A″B″C″ is formed using the translation (x + 2, y + 0) and the dilation by a scale factor of one half from the origin. W
    7·2 answers
  • What is the Definition for alternate interior angles?
    11·2 answers
  • Felipe bought 4 CDs that were each the same price. Including sales tax, he paid a total of $54.80. Each CD had a tax of $1.10. W
    9·1 answer
  • Amy mixed together 2.4 gal. of Brand A fruit drink and 5.6 gal. of apple juice. Find the percent of fruit juice in Brand A if th
    11·1 answer
  • A 84-inch television has a screen that is 41.5-inches tall. How wide is the screen?
    15·2 answers
  • 6.<br> Lin boughi 3 hats for $22.50. What is the unit rate?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!