1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
anyanavicka [17]
3 years ago
13

2 and 3 please and show the work too answer quick cuz it’s due tomorrow pls

Mathematics
1 answer:
Svetradugi [14.3K]3 years ago
8 0
722 bricks and 8 workers.
You might be interested in
Observe and record the coordinates of the transformation shown below. How can this transformation be represented algebraically?
Tju [1.3M]

Answer: ( x + 7, y - 3)

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
An archer has a mean distance of 1.6 inches and a MAD distance of 1.3 inches in the first round. In the second round, the archer
schepotkina [342]
I think it’s 1.5 cause it shows it
7 0
3 years ago
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes,$7.75 for 2.5 pounds of broccoli,and $2.45 for 2.5 pounds of pears.What is the u
Sidana [21]

Answer:

Step-by-step explanation:

A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes. This means that the unit price for each potato would be

2.52/4.5 = 0.55556

Approximately $0.6 per pound.

The shopper paid $7.75 for 2.5 pounds of broccoli. This means that the unit price for each broccoli would be

7.75/2.5 = $3.1 per pound.

The shopper paid $2.45 for 2.5 pounds of pears. This means that the unit price for each pear would be

2.45/2.5 = $0.98 per pound

6 0
3 years ago
58 1/4 as a decimal
sleet_krkn [62]

Answer:

58.25

Step-by-step explanation:

58 1/4 in decimal form = 58.25

8 0
1 year ago
Sarah made a deposit of $100 into a savings account with 3
Andru [333]

Answer: D, $116

Step-by-step explanation:

A = 100(1 + 0.03)^5

A = 100(1.03)^5

A = 100(1.1593)

A = 115.92

Hope this helped!

7 0
2 years ago
Other questions:
  • a show store costs $1800 dollars a month to operate. the average wholesale cost of each pair of shoes is $25, and the average pr
    7·1 answer
  • A container has
    10·1 answer
  • Determine whether the experiment is a binomial experiment.
    10·1 answer
  • Which property would you use to simplify the following expression 3×(y+5)​
    11·2 answers
  • What angle whose measure is equal to 90 ?
    9·2 answers
  • Help me with 1 through 7 please and thank you
    14·1 answer
  • Giving Brainiest for the correct answers.
    6·1 answer
  • Which planet in the chart is most likely Earth? Yeah <br> Does somone no the answer
    13·1 answer
  • (-7,-5) m=0<br><br> In point slope form.<br> Please explain
    7·1 answer
  • Moral law is also called Law of Nature because early philosophers thought that generally speaking, everybody knows it by nature.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!