4/5 = 8/10 (times top and bottom by 2) 7/10 + 8/10 = 15/20 = 3/4
Answer:
36
Step-by-step explanation:
b is 3x bigger then a and c but all add to 180
so 108 is b you have 72 left 72/2 for and c is 36
Answer:
$2.25
Step-by-step explanation:
You can find the answer by setting up a simple equation.
Brand X is 1.65 for 11 ounces
we can find the cost of one ounce of Brand X by using division
1.65/11
.15
this means that for every ounce of Brand X, it costs 15 cents
Since brand Y costs two cents more per ounce that would make it be 17 cents per ounce
now all you need to do is multiply and solve.
.15 * 15 = $2.25
Answer: it is c all u have to do seach up desmos in put in the graph promblem is will show u the answer
Step-by-step explanation: