1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Viktor [21]
3 years ago
7

Every year Aiden uses income from his job to pay for 75% of his college tuition. Next year’s tuition will be $720 more than this

year’s, and Aiden will pay $2400. How much is this year’s tuition?
Mathematics
1 answer:
vova2212 [387]3 years ago
6 0

Answer:

$2,480

Step-by-step explanation:

Let $x be next year tuition. Aiden will pay $2,400, that is 75% of $x.

$x - 100%

$2,400 - 75%

Write a proportion:

\dfrac{x}{2,400}=\dfrac{100}{75}\\ \\75x=2,400\cdot 100\\ \\75x=240,000\\ \\x=3,200

Next year’s tuition will be $720 more than this year’s, then this year tuition is

\$3,200-\$720=\$2,480

You might be interested in
Need help with my words in vocab​
Lerok [7]
Okey. But how and where
6 0
3 years ago
If 2x -3(x+4)=-5, Then x=​
kherson [118]
The answer is -7

2x-3(x+4)=-5

Multiply by -3

2x-3x-12=-5

Collect like terms

-x-12=-5

Move constant to the right to change its sign

-x=-5+12

Add

-x=7

Change the signs

x=-7

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the missing length. The triangles in each pair are similar.
ira [324]
The answer is C 26

22/11 = 2

13*2= 26
7 0
2 years ago
Plums cost $0.77 per pound Mangoes cost $1.32 per pound Write an expression that can be used to find the cost of buying p pounds
marissa [1.9K]

Answer:

The graphs below show the cost y of buying x pounds of fruit. One graph shows the cost of buying x pounds of peaches, and the other shows the cost of buying x pounds of plums.

Which kind of fruit costs more per pound? Explain.

Bananas cost less per pound than peaches or plums. Draw a line alongside the other graphs that might represent the cost y of buying x pounds of bananas.

IM Commentary

This task allows students to reason about the relative costs per pound of the two fruits without actually knowing what the costs are. Students who find this difficult may add a scale to the graph and reason about the meanings of the ordered pairs. Comparing the two approaches in a class discussion can be a profitable way to help students make sense of slope.

Solutions

Solution: Slope as Unit Rate

The graph that represents the cost of x pounds of peaches is steeper, so it must have a larger slope. The slope can be interpreted as the unit rate; in this case it tells you the cost of a single pound of fruit.

Since the slope for the peach graph is greater than the slope of the plum graph, the cost of a pound of peaches is greater than the cost of a pound of plums.

For b, students should realize that the cost per pound of bananas will be represented by a slope that is less than either of the other two, and draw a line through the origin labeled "Bananas" and lying below both of the other graphs.

Solution: Adding a scale to the graph

Students who prefer to work with specific numbers can approach this problem by sketching in a scale on the x-axis and y-axis. For example, if they decided that a pound of peaches might cost a dollar, then they might plot the point (1,1) on the line labeled "Peaches", then fill out the rest of the scale accordingly. They could then read off the cost of a pound of plums and see that it is less than for peaches.

For the second question, they could choose any price per pound b for bananas that is less than the one they read off for plums, and then draw a line from the origin through the point (b, 1), and label it "Bananas".

4 0
2 years ago
What is the value of expression MATH HELP
iris [78.8K]
All of the answer choices that you are given are incorrect. I have calculated it in all different ways and get the same thing and it is none of those. The correct answer would be -75 though.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which is an equation for a line that is perpendicular to the graph of a line y=2x-3
    14·1 answer
  • How to add fraction with negative and positive numbers and whole?
    6·1 answer
  • Determine whether the function is periodic. If it is periodic, find the period.
    14·1 answer
  • Two integers have a sum of -11 and a difference of 5. What are the two
    11·1 answer
  • -4/7 + 2/7x -14x + 4/7
    5·1 answer
  • The expression as an inequality for the statement above is:​
    12·1 answer
  • an hourglass is turned over with the top part filled with sand. after 3 minutes, there are 855 ml of sand in the top half. after
    6·2 answers
  • Please tell me weather it’s true or fade for each one please!
    7·1 answer
  • Match the polynomial on the left with the appropriately factored expression on the right.
    13·1 answer
  • What is the slope of the line that passes through the points
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!