1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ahat [919]
4 years ago
14

A 76.00 pound flask of mercury costs $141.50. The density of mercury is 13.534 g/cm3. Find the price of one cubic inch of mercur

y by calculating intermediate values. What is the price of one pound of mercury?
Business
1 answer:
34kurt4 years ago
6 0

Answer:

$1.862

Explanation:

given,

76 pound flask  of mercury costs $ 141.50

density  of mercury =  13.534  g/cm³

cost of 1 pound of mercury = \dfrac{141.5}{76}

                                             = $ 1.862

            1 pound = 453.59 g

price of 1 gm of mercury =  $ 1.862 / 453.50 = 0.0041

price of 1 cm³ of mercury = $ 0.0041

1 in³ = 16.39 cm³

price of  16.39 cm³of mercury = $ 0.0041 × 16.39

                                                 =  $0.061

hence, the price of 1 in³ of mercury = $0.061

hence, the  cost of 1 pound of the mercury comes out to be equal to $1.862

You might be interested in
Sales to customers who use bank credit cards such as mastercard and visa are usually recorded by:a. Debit to Cash and a credit t
algol13

Answer:

c. Debit to Bank Credit Card Sales, debit to Credit Card Expense, and a credit to Sales

Explanation:

The journal entry is shown below:

Bank credit card sales A/c Dr XXXXX

Credit card expense A/c Dr XXXXX

       To Sales A/c XXXXX

(Being the sales is recorded via bank credit cards)

As the credit card has some expense so we debited the credit card expense along with the bank credit card sales and credited the sales as it is revenue which is to be credited

4 0
3 years ago
One reason to buy a home instead of rent a home is:
Effectus [21]
Less money up front equals it to be better than renting an appartment
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which type of utility can only be added by the maker of the product
Ratling [72]

A: The four types of economic utility are form, time, place and possession. "Utility" in this context refers to the value, or usefulness, that a purchaser receives in return for exchanging his money for a company's goods or services.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Below are transactions for Wolverine Company during 2021.On December 1, 2021, Wolverine receives $4,000 cash from a company that
Nutka1998 [239]

Answer: Please see explanation column for answers

Explanation:

Journal for December 2021

A)To record advance in rent from customers

Date Account. Debit Credit

Dec 31 Deferred

Revenue. $2,000

Rent Revenue. $2,000

Reason--->The rent is paid for 2 months in advance ie January and December, but since the adjusting entry is for only December, we will divide .$4000 / 2=

$2,000 as Rent revenue earned.

B) To record Insurance expense

Date Account. Debit Credit

Dec 31 Insurance

Expense. $6,600

Prepaid insurance $6,600

Reason-- The company paid in advance but we consider only from July to December which is 6months as we are only preparing entry for December

Insurance Expense =13,200x 6/12=

$6600

C) To record accrued Salary

Date Account. Debit Credit

Dec 31 Salary

Expense. $3000

Salary payable $3,000

But will be paid next year.

D) To record accrued interest on loan borriwed

Date Account. Debit Credit

Dec 31 Interest

Expense. $250

Interest payable $250

Calculation

Interest =PxRxT=15,000 X 10%x 2/12=$250

Accrued interest from date of loan which is November to December the date of journal entry will be considered

E)To record supply expense for the year

Date Account. Debit Credit

Dec 31 Supply

Expense. $3,900

Supply $3,900

Calculation=

Supply expense=Supply at the onset +purchased supply - used supply.

1000 +3400 -500=$3,900

4 0
3 years ago
A firm has $76,000,000 in debt, which accounts for 43% of their total funds raised; the after-tax cost of these funds is 6.10%.
Digiron [165]

11.55% is the weighted average cost of capital for these funds

Explanation:

Firm has 76000000 in debt and 100000000 in equity. Thus the proportion of debt =

             = 76000000/(76000000 + 100000000)

             = 43.18%

and proportion of equity =  1 - 43.18%  = 56.82%

Therefore, WACC =  0.4318 * 6.1 + 0.5682 * 15.7

                               = 11.55%

7 0
3 years ago
Other questions:
  • The Dot Corporation has changed its year-end from a calendar year-end to August 31. The income for its short period from January
    15·1 answer
  • At $5 a bushel, there is an excess supply of wheat. Is this price above or below the equilibrium price?
    10·1 answer
  • A bussiness reports profits when ___ are greater than___.
    8·1 answer
  • Which of the following reflects a true relationship between making decisions and reaching objectives
    13·1 answer
  • Dennis, who consumes only grilled chicken sandwiches and salads with low-fat dressing, has a weekly income of $100 to spend on f
    9·1 answer
  • A synchronous manufacturing system does not have excess capacity throughout the system, except for the bottleneck.
    11·1 answer
  • According to Okun's law, when cyclical unemployment increases by one percentage point, the recessionary gap ______ by ______ per
    7·1 answer
  • QUESTION 10 of 10: Your business owns an old truck. Liability insurance is required; collision is optional. Collision insurance
    8·2 answers
  • Why is it important to start with temporary investments that lead to permanent investments
    7·1 answer
  • Opportunity cost occurs because of a producer’s need to
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!