1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
blsea [12.9K]
3 years ago
13

A) A shopkeeper marked the price of an article a certain percent above the cost price and

Mathematics
1 answer:
Afina-wow [57]3 years ago
3 0

Answer:

25%

Step-by-step explanation:

customer paid = 9492

less vat (13%) .net =8400

discount =16%==marked price = 8400X 100/84==10,000

profit on sale =5% .  cost :=8000

% on cost   (2000/ 8000) X100 =25%

You might be interested in
The second one and the third one
Fynjy0 [20]

The answer to the thrd one is 52

how you do it is by multiplying the 6.5 by 8

and that gives your the answer of 52


idk about the other one cuz my answer came out to be .010 soooo ya idk if u should trust me on that one


anyways hope this helps!


5 0
3 years ago
I need help with number one plz.
Dmitriy789 [7]
The answer would be B)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A train traveled at 62 miles per hour for 7.5 hours. How far did the train travel in 7.5 hours? Use the formula D = r x t
Aleksandr-060686 [28]

Answer:

465 miles

Step-by-step explanation:

D = r * t

D = 62 * 7.5 = 465 miles

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the measure of the smallest angle in the triangle whose vertices are D(4,1), E(4, -2), and F(-2, -2)? Round to the neare
Diano4ka-milaya [45]
27 
I hope this is right
8 0
3 years ago
Christian reads 1/4 of a book every 2/3 weeks how many books does Christain read per week​
vredina [299]

Answer:

3/8 of a book per week

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • The cost per pound is described as the unit price. If 2 lbs of meat cost $4.88, what is the unit price for (cost for 1 lb of mea
    10·1 answer
  • Probability of 1 number when 100 numbers are available
    10·1 answer
  • Plz help me I am so bad at math I will thank u and mark u branly
    13·1 answer
  • X+ 7 = 7find the slope ​
    12·1 answer
  • The estimation of 53 times 39
    11·2 answers
  • Step bro... im stuck, need help with this question
    10·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    7·1 answer
  • The table below shows Oliver's earnings on the job.
    13·1 answer
  • Can someone help me and explain how to do these probability questions?
    11·2 answers
  • 5. Determine the area of the square that would be attached to the hypotenuse of each right triangle. a) 17 cm 26 cm m ^ 2 + 15 ^
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!