1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dimulka [17.4K]
3 years ago
7

tim has 30 jellybeans, with equal numbers of three flavors—raspberry, pineapple, and orange. he likes raspberry the best. so far

, tim has eaten 6 orange and 4 pineapple jellybeans. what are the chances that the next one he picks will be raspberry?
Mathematics
1 answer:
Sloan [31]3 years ago
4 0
There are 20 jellybeans remaining after the 6 orange and 4 pineapple jellybeans have been eaten.
Therefore 10 of the 20 remaining jellybeans must be raspberry. So there is a 1 in2 chance that the next one picked will be raspberry.
You might be interested in
A cylinder has a diameter of 10 units. Its radius is ____ units. Of its height is _______ twice its radius, its height is units.
SpyIntel [72]

Answer:

Height is 10 units

Volume is 785 cubic units

Step-by-step explanation:

We are given;

Diameter of a cylinder as 10 units

But, radius = d/2

                  = 5 units

Height is twice its radius,

Thus, Height = 10 units

We can get the volume;

Volume of a cylinder = pir²H

Taking pi to be 3.14

Then;

Volume = 3.14 × 5²× 10

              = 785 cubic units

Thus, the volume of the cylinder is about 785 cubic units

6 0
3 years ago
Which is the best buy?
sesenic [268]
3 bottles of juice
6.72/3 = $2.24 < amount paid for each bottle

11 bottles of juice
24.86/11 = $2.26 <amount paid for each bottle

9 bottles of juice
20.25/9 = $2.25 < amount paid for each bottle

16 bottles of juice
35.68/16 = $2.23 < amount paid for each bottle

*the best buy would be to get 16 bottles for $35.68*




10 bars of soap
23.20/10 = $2.32 < amount for each bar of soap

16 bars of soap
36.48/16 = $2.28 < amount for each bar of soap

13 bars of soap
29.51/13 = $2.27 < amount paid for each bar of soap

12 bars of soap
27.60/12 = $2.30 < amount for each bar of soap

*the best buy would be to get 13 bars of soap for $29.51*

hope this helps :)



















8 0
2 years ago
Dana wants to make two types of dog treats. She has 10 cups of peanut butter and 12 cups of flour. Her dog bone treat recipe use
strojnjashka [21]
Let x represent the number of trays of dog bone treats made and y represent number of trays of oatmeal dog treats made.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the surface area of the composite solid. 6 ft 4 ft 1 5 ft 5 ft​
likoan [24]

Sa Of Rectangular Prism - 65

Sa Of Pyramid - 85

TOTAL SURFACE AREA - 150

8 0
2 years ago
Calculate the future value of the annuity assuming that it is (1) an ordinary annuity (2) an annuity due. Comparing the two type
olga55 [171]

Answer: Here's the complete question.

calculate the future value of the annuity assuming that it is (1) an ordinary annuity (2) an annuity due. Comparing the two types of annuities, all else equal, which type is more preferable? Why? Amount of annuity Interest rate Deposit period (years) $500 12% 6

Ordinary annuity = 4545, annuity due = 4058 , ordinary annuity is better because it discounts for one less year

Ordinary annuity = 4058, annuity due = 4545, annuity due is better because it discounts for one less year.

Ordinary annuity = 4058, annuity due = 4545, annuity due is better because it compounds for one more year.

Ordinary annuity = 4545, annuity due = 4058 , ordinary annuity is better because it compounds for one more year.

Step-by-step explanation:

Future value of ordinary annuity = Amount*[{(1+r)n – 1}/r]

= 500*[{(1.12)6 – 1}/0.12]

= $4,057.59

i.e. $4,058

Future value of annuity due = (1+r)*Future value of ordinary annuity

= 1.12*4,058

= $4,545

Hence, the answer is

Ordinary annuity = 4058, annuity due = 4545, annuity due is better because it compounds for one more year.

Since payments are made at the beginning of the year

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the equation of the line through point (-2,8) with slope 1/2.
    8·1 answer
  • Qhich are the solutions of the quadratic equation x^2=9x+6
    10·1 answer
  • Diana usually drives at average rate of 30 mph.
    10·2 answers
  • Y = 4x+1 y=x^2 + 2x - 2 A.6,2 B. 2,6 C. -6,2 D. -6,-2
    12·1 answer
  • Help 17 points , explain please
    7·1 answer
  • (D) Work out <br> 1/4 of 28
    8·2 answers
  • Label the missing side lenght of the figure khan academy
    8·1 answer
  • Some help please? No links or I will report.
    5·2 answers
  • Hey i need help with question 3 i put 81.5% but i’ve been told it’s been wrong ?
    12·1 answer
  • What is the place value of the digit 5 in 250,679​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!