You can graph it but cant answer it because there is two variables so try and change it to slope intercept form do you know how ???????
A=$20.20/10gal=$2.02 per gal
B=$26.04/12gal=$2.17 per gal
C=$28.14/14gal=$2.01 per gal
D=$30.45/15gal=$2.03 per gal
So C is the cheapest per gallon.
Answer:
basic geometry and trig ratios
Step-by-step explanation:
sin 10 = 500/x
x = 500/sin 10
x = 2 879,4 m
Answer:
25 grams of protein
Step-by-step explanation:
10 grams of protein is in 1 cup of milk.
To understand how many grams of protein are in 0.5 cups of milk, I would need to divide 10 by 2, to get 5.
There are 5 grams of protein in 0.5 cups of milk.
Now if I want to see how many grams of protein are in 2 cups of milk, I would multiply 10 by 2, to get 20.
There are 20 grams of protein in 2 cups of milk.
But, the question is asking for how much protein is in 2.5 cups of milk.
Since we know how much is in 2 cups, and 0.5, we can just add them together, because 2+0.5 is 2.5.
20+5 is 25 grams.
There are 25 grams of protein in 2.5 cups of milk.
Answer:

Step-by-step explanation:
Given that,
Mass of a sample, m = 12 g
Heat absobed by the sample, Q = 96 J
It was heated from 20°C to 40°C.
We need to find the specific heat of a material. The heat absorbed by a sample is given by :

So, the specific heat of the material is
.