1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
patriot [66]
3 years ago
6

A 3-foot piece of wire costs $0.76. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

Mathematics
1 answer:
Vadim26 [7]3 years ago
7 0

divide total cost by length:

0.76 / 3ft = 0.2533 cents per foot

 rounded to nearest cent = 0.25 cents per foot

You might be interested in
Solve: 5 + n > 2
tiny-mole [99]

\\ \sf\longmapsto 5+n>2

  • We have to find n
  • Take 5 to right side
  • sign will be changed

\\ \sf\longmapsto  n>2-5

  • Simplify

\\ \sf\longmapsto n>-3

3 0
3 years ago
Which polynomial is equivalent to (2h − 3k)(h + 5k)?
Luba_88 [7]

Answer:

2h^{2}  + 7hk - 15k^{2}

Step-by-step explanation:

Distribute (2h − 3k)(h + 5k).

2h^2 + 10hk - 3hk - 15k^2

2h^2 + 7hk 15k^2

3 0
3 years ago
A sweater cost$12 more than a shirt.together they cost$46.what was the price of the shirt
Dmitry [639]
The shirt cost 34 dollars.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jaclyn is selling cookies for her club. She sells 2 boxes for $5. What unit rate expresses the cost per box?
Amiraneli [1.4K]
Divide 5 by 2 representing each box by the price. Which equals to $2.50 each box.
8 0
3 years ago
Please help me get the right answer?!
Aleksandr-060686 [28]
The answer is A, \frac{1}{81}. This is because when plugging in -2 for x, the expression will look like this: 9^{-2}. To make the exponent positive, you have to flip it into a fraction. Then it will be \frac{1}{9^2}. Lastly, you simplify the denominator into 81.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Chris is a college student who can work a maximum of 40 hours per week. He needs to make at least $900 in order to cover his exp
    12·1 answer
  • If construction costs are $160,000 per kilometer, find the cost of building the new road in the figure
    13·1 answer
  • David bought a poster for an art project. The poster is 2.7 ft wide and 3.9 ft tall. What is the area of the poster? Enter your
    8·2 answers
  • What properties does a trapezoid have in common with a rhombus?
    12·2 answers
  • Esteban has a big jar of change in his room. He has 600 coins total, and 240 of them are pennies. What percentage of the coins a
    5·1 answer
  • If 18 is more than 2 times a number is -10, what is the number
    12·1 answer
  • The probability distribution for a
    8·1 answer
  • ............................
    6·1 answer
  • Please help. thank you
    7·1 answer
  • Show work to the answer
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!