1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
love history [14]
3 years ago
6

Determine the cost of 5 pounds of bananas if 2 pounds cost $1.16.

Mathematics
2 answers:
My name is Ann [436]3 years ago
5 0
Hey You!

For this question, you must use division and multiplication:

1.16/2 = 0.58

That means each pound costs $0.58.

0.58 × 5 = 2.90

So, 5 pounds of bananas cost $2.90.
dmitriy555 [2]3 years ago
3 0
1.16 ÷ 2 = .58
So cost per pound is .58
.58 x 5 = 2.9
So the cost of 5 pounds of bananas would be $2.9
Hope it helps!
You might be interested in
Does anybody know this? Which of the properties of real numbers is illustrated in the following example.
Elenna [48]

The property of real numbers that was illustrated in the above example is known as the: D. inverse property.

<h3>What is the Inverse Property of Real Numbers?</h3>

The inverse property of real numbers states that if you add the opposite of a number together with that number, the result would be zero.

For example, if "a" represents a number, the opposite of the number "a" is -a.

Applying the inverse property of real numbers, it states that: a + (-a) = a - a = 0. Both numbers will cancel each other to give zero.

In the same vein, as shown in the image given above:

6 is a number

The opposite of 6 is -6.

Applying the inverse property of real numbers, we have:

6 + (-6) = 0.

In conclusion, we can state that given the expression, 6 + (-6) = 0, the property of real numbers that was illustrated in the above example is known as the: D. inverse property.

Learn more about the inverse property on:

brainly.com/question/17407789

#SPJ1

6 0
2 years ago
Pls help me and fast!!
uysha [10]

Answer:

Ven diagram is the answer.

Step-by-step explanation:

I don't think you were able to use a ven diagram from the start.

8 0
4 years ago
Suzanne owns stock worth $2,400. She owes $5,200 in student loans, and $2,500 on a credit car. She owes $1,800 on a car that is
jekas [21]

Answer:

15,100

Step-by-step explanation:

because 5,200+2,500+8,000+1,800=17,500 which is how much she owes and what she has is 2,400 so 17,500- 2,400= 15,100 so her net worth is 15,100

3 0
3 years ago
A very, very hungry guy goes to a fast food place and orders 2 chicken sandwiches
siniylev [52]

Answer:

Step-by-step explanation:

Huhuj

6 0
3 years ago
I need help with this ( please help me )
Gnom [1K]

Answer:

<7=120

<8=60

Step-by-step explanation:

<2 and <7 are alternate exterior angles. <7 and <8 are complementary sor just do 180-120 and you will get 60

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Barbara has $63.03 and Antonio has $6.55. How much more does Barbara have than Antonio?
    7·2 answers
  • I need help with these questions it's too hard to fit the problem and question together ​
    11·1 answer
  • Molly bought ten fancy pens for a total of $60. How much did each pen cost
    13·2 answers
  • Can someone please help me with question no. 3.2.2
    6·1 answer
  • Kate gets a paycheck twice a month. Every
    8·2 answers
  • I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST
    15·1 answer
  • There are 6 red marbles, 4 blue marbles, and 15 green marbles in a jar. If you reach in and randomly draw one, what is the proba
    8·1 answer
  • Which polynomial identity will prove that 19 = 27 − 8?
    8·1 answer
  • What’s the answer for <br> Solve: 4(2x+4)=56
    9·2 answers
  • The variables y and x have a proportional relationship, and y = 5 when x = 4.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!