1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Scorpion4ik [409]
3 years ago
5

joyce has between 25 to 75 coloured beads. when she makes them into groups of 9, 8 beads are left out. when she groups into grou

ps of 8, 6 beads are left out,how many beads are left
Mathematics
2 answers:
hoa [83]3 years ago
7 0

Answer:

Joyce has total 62 colored beads.

Step-by-step explanation:

For making groups of 9, let the number of beads be x.

total beads = 9x + 8

For making groups of 8, let the number of beads be y.

total beads = 8y + 6

As the total number of beads in both cases are same so,

   9x + 8= 8y + 6

or, 9x-8y = -2

Now lets check the values through hit and trial;

First check; x=6, y=7

   9*6 - 8*7 = -2

or, 54- 56 = -2

or, -2 =-2

This satisfies our equation.

Hence; Total beads = 9*6 + 8 = 62

The total number of beads joyce had is 62.

Zinaida [17]3 years ago
4 0

Number of beads she have is 62 .

<u>Step-by-step explanation:</u>

Here we have , joyce has between 25 to 75 colored beads. when she makes them into groups of 9, 8 beads are left out. when she groups into groups of 8, We need to find how many beads are left . Let's solve this:

<u>when she makes them into groups of 9, 8 beads are left out </u> equation is

9x+8

<u>when she groups into groups of 8 , 6 beads are left out</u>, equation is

8y+6

Equating both equation's we get:

⇒ 9x+8 = 8y+6

⇒ 9x-8y = -2

By hit & trial method , we put x = 6 & y=7:

⇒ 9(6)-8(7) = -2

⇒ 54-56= -2

⇒ -2= -2

Since , LHS = RHS x = 6 & y=7 satisfies the equation 9x+8 = 8y+6 . So putting value of x=6 in 9x+8 we get:

⇒ 9x+8

⇒ 54+8

⇒ 62

Therefore, Number of beads she have is 62 .

You might be interested in
10,534,341 is divisible by<br> a. 3<br> b. 9<br> c. 2<br> Explain your reasoning for your choice(s).
Katyanochek1 [597]

Answer:

a. 3

Step-by-step explanation:

We can get to know if a number is divisible by 3 if after adding all the digits of that number we get a number which is completely divisible by 3 or we can say the number appears in the table of 3.

For example: In the given number if we will add all the digits the we will get  21 and we all know that 21 is divisible by 3.

10,534,341 = 1 + 0 + 5 + 3 + 4 + 3 + 4 + 1 = 21

21 = 21/3 = 7

Other options are incorrect.

Divisibility rule for 2 : A number is said to be divisible by 2 if it's ones place ends in 0, 2, 4, 6 or 8 i.e. an even number. The given number does not satisfy this condition because it ends in 1 which is an odd number.

Divisibility rule for 9 : A number is said to be divisible by 9 if after adding all the digits of that number we get a number which is completely divisible by 9. Since the sum total of the given number is 21 which is not completely divisible by 9 we can easily infer that 9 is not the answer for this question.

3 0
3 years ago
Explain the process for determining sales tax and total purchase price.
Ainat [17]

Answer:

in most states sales tax is .07 cents for every dollar you spend. for food it is different

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
How do I find the value of X for the equation (3x+1)+(4x-5)=8x-9
castortr0y [4]

(3x+1)+(4x-5)=8x-9

7x-1=8x-9

7x=8x-8

-x=-8

X=8

6 0
3 years ago
Exponential expression please help
Lelechka [254]

{3}^{ - 2}  =  \frac{1}{9}
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 4-pack of frappuccino’s costs $10.88 how much does each individual can cost
Aleks04 [339]

Answer:

$ 2.72

Step-by-step explanation:

divide 10.88 by 4

7 0
3 years ago
Other questions:
  • mrs. escalante was riding a bicycle on a bike path. After riding 2/3 of a mile, she discovered that she still needed to travel 3
    9·1 answer
  • What are the solutions of the equation x6 + 6x3 + 5 = 0? Use factoring to solve
    13·2 answers
  • Find the distance a) (- 8,6 ) ( 1, 8)​
    5·1 answer
  • Solve the Equation. You must show all your work. (3 pts. - 1 point for correct
    14·1 answer
  • Whats the LCM of 63 and 84
    14·2 answers
  • Solve 7w – 3r = 15 for r. Show your work.
    12·2 answers
  • the length of a rectangular garden is 3 times its width. if the perimeter of the garden is 40 yards, what is the area
    7·2 answers
  • Amy and Jenny shared a pizza. Amy ate 1/8th of the pizza and jenny consumed 3/8th of it. What fraction of the pizza did the girl
    13·1 answer
  • The first five terms of a sequence are:
    13·2 answers
  • A 3-gallon bottle of fabric softener costs $33.24. What is the price per quart?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!