1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maw [93]
3 years ago
13

A barrel of oil as measured on the oil market is equal to 1.333 u.s. barrels. a u.s. barrel is equal to 31.5 gal. if oil is on t

he market at $94.00 per barrel, what is the price in dollars per gallon?
Business
1 answer:
RoseWind [281]3 years ago
7 0
You need conversion in this problem to solve it. Since you are already given of all the data, you just need to utilize the data to come up with the answer.  You simply have to divide the equivalent units of a barrel with the U.S. barrels and further divide it with the equivalent gallons of U.S. barrel. You can get $2.24 ($94 / 31.5 / 1.33).<span> </span>
You might be interested in
In which step of the learning and development process does the employer identify if there are gaps in what new employees need to
agasfer [191]

Answer:

identifying learning needs

Explanation:

The step of the learning and development process where the employer identify if there are gaps in what new employees need to know and if those gaps can be filled by learning and development is the identification stage.

The learning and development process starts with the identification stage, Identifying learning and development (L&D) needs is based on an assessing levels of employee skills, attitudes and knowledge; this is compared with any current or anticipated level of skills.

The difference between the level of skills possessed by employees and the anticipated level is known as knowledge gaps.

The gaps are then closed by recommending training on acquisition of new skills or improving existing skills

4 0
3 years ago
What is your favorite food?<br><br>do you love pets?<br><br>do you make good grades?
Mariana [72]

Answer:

Shimp, ehh, yeah

Explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Under absorption costing a company had the following per unit costs when 10,000 units were produced. Direct labor $ 2 Direct mat
Rudiy27

Answer: Total product cost per unit if 12,500 units = $13.

Explanation:

Given that,

Direct labor = $2

Direct material = $3

Variable overhead = $4

Total variable cost = $9

Fixed overhead ($50,000/10,000 units) = $5

Total product cost per unit = $14

Fixed Overhead at 12500 units = \frac{50000}{12500} = $4

∴  Total product cost per unit if 12,500 units = Total variable cost per unit + Fixed Overhead at 12500 units

= 9 + 4

= $13

6 0
3 years ago
When the ace hardware store located in franklin mails an advertising flyer to all the residents in the community, it is an examp
densk [106]
This could be either print media or support media. I believe it is print media.
7 0
3 years ago
2. Grocers Absorb Rise in Food Prices to Keep Customers From Straying Dec. 17, 2017 7:00 a.m.
ryzh [129]
Oaowowkwjsjsjma wskmw
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Out of the following- Savings bank, Commercial bank, and Credit Union which is a nonprofit financial institution?
    12·1 answer
  • A company has the following aging schedule of its accounts receivable with the estimated percent uncollectible:______.
    5·1 answer
  • The objective of a best-cost strategy is to: a. Deliver superior value to value-conscious buyers at a comparatively lower price
    13·1 answer
  • Which of the following is an accurate statement regarding international trade? A. Sometimes, one nation has an absolute advantag
    10·1 answer
  • The condition of a country's ____ depends on its people's ability to exchange money for goods and services.
    14·2 answers
  • Which of the following best describes the type of loss covered by the Spoilage Damage insuring agreement of the ISO Equipment Br
    7·1 answer
  • What is penetration pricing?
    12·1 answer
  • 3.2.1 Give TWO examples of an advocacy campaign​
    7·1 answer
  • The following are hibiscus company cost of making and selling an item:
    15·1 answer
  • 15. Although she hates the work, Jessica has spent most weekends and the last three summers as a short-order cook; she has an as
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!