1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
crimeas [40]
3 years ago
9

Adventure Park built a new sandbox that is 3m long, 2 m wide, and 1m high. Sand for the sandbox costs $4.50 per cubic meter.

Mathematics
2 answers:
ale4655 [162]3 years ago
8 0
The answer is going to be $27.00
beks73 [17]3 years ago
4 0
27 is the answer!!!!!!!
You might be interested in
Describe two real-world quantities that have a proportional linear relationship. Explain how you could change the situation to m
iVinArrow [24]

Answer:

Proportional: Mike, a plumber charges $5 per hour for his service.

Non-proportional: Mike charges a initial cost of $10 plus $3 for each hours of service.

Step-by-step explanation:

Let us assume that Mike, a plumber charges $5 per hour for his service.

So, the number of hours (h) of service and the total charge (C) are proportional, which is  

C(h) = 5h ....... (1)

If the condition changes like, Mike charges an initial cost of $10 plus $3 for each hour of service.

Here, the equation that models the situation is  

C(h) = 10 + 3h .......... (2)

Now, relation (1) is non-proportional.  (Answer)

5 0
2 years ago
A bus travels 6 hours at a constant speed of 36 miles per hour.
adell [148]
Multiply the number of hours by how fast the bus is going. 

6*36= 216

The bus traveled 216 miles. 

I hope this helps!
~kaikers
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
How much lower was the 6am temperature in Juneau than in Los Angeles
adell [148]
A lot like shoot i think 20 or more
6 0
3 years ago
Write the word sentence as and equation or inequality A number divided by 7 equals 14
Lerok [7]
<h2>Firstly, we let for the number to be any number or letter.</h2>
  • So let the number be (x)

Step-by-step explanation:

The above pictures shows working.

8 0
2 years ago
The stock market in 2008 has gone through drastic changes. On December 3rd, 2008 the Dow Jones Industrial Average (DJIA) closed
Bezzdna [24]

Step-by-step explanation:

Fill in the blanks with appropriate determiners.

Let’s move bananas to table there.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • 8-5(12x+8) simplify the following expression
    11·1 answer
  • Which number line shows the solution set for 18-201= 6?
    15·1 answer
  • What is the next term in the sequence below?<br><br> 1/2, 2/6, 3/18, 4/54, ____
    14·1 answer
  • Please do this questions its for 100 point will chose brainiest do in full please
    11·2 answers
  • In his first trip around a field, a farmer makes 123 bales. In his second trip, he makes 11 fewer bales. Because each trip is sh
    12·1 answer
  • (PLEASE HELP )Use the discriminant to find the number of real solutions of the equation 3x^2-5x+4=0. show your work.
    9·2 answers
  • Sally purchases 3 bags of Doritos for $3.96. What is the unit rate
    12·2 answers
  • Does the graph represent a function?
    8·2 answers
  • What ia 4(t-5) FAST !!!!!!
    14·2 answers
  • What is the correct order of operations? *
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!