A unit rate means for one, so in this case they mean for one pound of the horse feed which brand sells the highest. You would divide the cost into the number of pounds for each brand. Now, compare all the brands and see which one is highest.
Answer:
The price of one gallon of gasoline is $3.15
Step-by-step explanation:
If the lady buys 2.4 gallons of gasoline for a total of $7.56, then as the problem suggests, one can find the unknown price of gasoline per gallon (p) by solving the equation for the unknown "p":
2.4 p = 7.56
then divide both sides by 2.4 to isolate the unknown "" on one side of the equal sign:
p = 7.56/2.4
p = $3.15
so this is the price per gallon of gasoline.
A= 360
B= 2(12)²(7)/120= 2016/120=16.8
Answer:
the answer is C
Step-by-step explanation: