Answer:
The price of the product is $59
Explanation:
Contribution margin is the net of the selling price and variable cost per unit. Contribution margin ratio is the ratio of contribution per unit to selling price per unit. As given below
Contribution margin ratio = Contribution margin per unit / Selling price per unit
23% = $13.57 / Selling price per unit
Selling price per unit = $13.57 / 23% = $59
Answer:
The correct answer is is of less strategic importance than identifying opportunities for outsourcing.
Explanation:
Outsourcing consists in the delegation of functions from one company to another that specializes in this task. Among its greatest benefits are cost reduction and access to new technologies, among others, however, if the service provider does not have sufficient capacity to perform this function, it may damage the image of the contracting company. This tool can be used tactically or strategically and can be adapted to the requirements of the company requesting the service, it is implemented at different levels and in areas of the organization that are not essential to gain competitiveness.
Answer:
The athlete with equal installments got the better deal.
Explanation:
Two athletes each sign 10-year contracts for $80 million.
In one case, we’re told that the $80 million will be paid in 10 equal installments.
In the other case, the $80 million will be paid in 10 installments, but the installments will increase by 5 percent per year.
The one with equal installments will get $8 million every year.
But the one with increasing installments will get smaller payments initially as his payments were to be increased by 5% each year.
Though the total value of both the annuities will remain the same.
Marginal cost is the incremental cost incurred for one additional unit.
Marginal benefit is the incremental benefit gained from the one additional unit.
The maximized utility is the concept of getting maximum values from the minimum expenditure.
If you decide to eat one more chip. the change in the total amount gained that comes from this action is the Marginal benefit.
Hence the correct answer is the <u>Marginal benefit</u>
Yes. The marginal utility per dollar of each good is equal.
No. The marginal utility per dollar of of high-quality apples is greater than the marginal utility per dollar of low-quality apples.
more; fewer
Brainliest Please :)