1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vesna_86 [32]
3 years ago
15

Line L passes through the points (1, 1) and (7, 8). What is the slope of a line that is perpendicular to line L?

Mathematics
1 answer:
asambeis [7]3 years ago
8 0

When a line passes through the two points (x_{1},y_{1}) and (x_{2},y_{2}) , its slope is given by the formula m= \frac{y_{2}-y_{1}}{x_{2}-x_{1}}

In this question, a line L passes through the points (1,1) and (7,8)

So, its slope is given by m=\frac{8-1}{7-1}

m=\frac{7}{6}

When two lines are perpendicular, then the product of their slopes is -1.

Since, the slope of the line L is \frac{7}{6} , so the slope of the line which is perpendicular to the given line L is \frac{-6}{7} as the product of \frac{-6}{7} \times \frac{7}{6}=-1.

You might be interested in
I need help with this asap
Aleksandr [31]
I need point sorry for wasting your time
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do write the number 437,000 using powers of 10
gregori [183]

Answer:

4.37 x 10^5

Step-by-step explanation:

Answer above

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate the log without a calculator ( Show your work )<br><br> <img src="https://tex.z-dn.net/?f=log_%7B2%7D%20%5Csqrt%5B5%5D%
Jobisdone [24]

Answer: x = 1/5

//Hope it helps.

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Factor by using the difference of squares method: 36x^4 - 4x^2
Nataliya [291]

The difference of squares formula is a^2-b^2=(a+b)(a-b). a^2, in this case, is 36x^4, so we can say the square root(positive in this case) is 6x^2. This means that a is 6x^2. We can do this also to the b^2 part and get 4x^2=b^2 so b=2x. The difference of squares formula states that the answer is (6x^2+2x)(6x^2-2x), so the answer is D.

4 0
4 years ago
Yesterday I went to lunch with a friend. I bought 3 tacos and Chips and salsa for $2. She bought 4 tacos. Together we
lozanna [386]

Answer:

each taco costs $3

t = (23-2)➗(4+7)

Step-by-step explanation:

t represents the cost of one taco

23 is the total cost and 2 is the cost of the salse, the 3 is how many tacos you got and the 4 is how many your friend got.    

t = (23-2)➗(3+4)    First solve what‘s in the brackets  

t = 21 ➗ 7              Then divide whats left    

t = 3                         That gives you answer of 3 per taco

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Factor completely 5b2+20ab+15a2
    14·1 answer
  • I need help to evaluate the function for the given value of x for y=2×5x; x=2
    6·1 answer
  • What is 2x – 5 &gt; 7 inequality subject
    14·1 answer
  • Y=2x+3 in ordered pairs
    9·1 answer
  • Any help would be nice
    7·1 answer
  • (Will mark brainliest) Please help as soon as possible for 30 points
    10·2 answers
  • Find the total price on a cinnamon pretzel from Auntie Anne's that costs $4.25 with a tax rate of 8.625 %
    11·1 answer
  • What is the length of EF in the right triangle below? A. 168 B. /324 C. 24 D. 18 E. 527 F. 32​
    6·2 answers
  • Janelle subtracts -4 from a number. The result is -2. What is the number?0
    15·2 answers
  • 6. Multiply: (x – 4)(x + 5)<br><br>​
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!