1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lisabon 2012 [21]
3 years ago
5

Connor spent $66 on rookie cards and Hall of Fame cards how many of each type of car did he buy rookie cards are four for six Ha

ll of Fame two for nine
Mathematics
1 answer:
barxatty [35]3 years ago
5 0

Answer:

We conclude that he purchased 20  rookie cards and 8  Hall of Fame cards.

Step-by-step explanation:

We know that Connor spent $66 on rookie cards and Hall of Fame cards. We know that rookie cards are four for six Hall of Fame two for nine.

Therefore, we calculate:

5\cdot 6 +4\cdot 9=30+36=66

5·4= 20 rookie cards

4·2= 8 Hall of Fame cards

We conclude that he purchased 20  rookie cards and 8  Hall of Fame cards.

You might be interested in
Nine dollars each hour
FromTheMoon [43]
I don’t understand your question
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Given: N is the midpoint of LQ,
nlexa [21]

Answer:

6. SAS Postulate

5. ASA Postulate

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A passenger train has tickets available for 12 window seats and 8 aisle seats. The nest person to buy a ticket will be randomly
nydimaria [60]
The probability of the person be set to sit in an aisle seat is 8/12.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Determine the unit price of the candy using the graph below (I’m confused on this)
LiRa [457]
Brand A costs $2 per ounce, B is $1, C is $0.50(?) I think
4 0
3 years ago
Determine the number of possible triangles, ABC, that can be formed given C = 85°, a = 10, and c = 13.
MrMuchimi
1 it’s one because I got the ensure from a friend
7 0
3 years ago
Other questions:
  • PLS HELP ME ASAP FOR 8, 9, 10, and 11!!! (SHOW WORK!!! FOR ALL SHOW WORK!!!!! +LOTS OF POINTS!!
    10·2 answers
  • 4.1 divided by 7/10 meters
    10·1 answer
  • Solve the system of equations: y=x^2+3x-6 y=2x-6
    6·2 answers
  • This is an angle whose measure is exactly 90°
    11·2 answers
  • If the ordered pairs graphed are all equivalent ratios, what ordered pair is missing?
    6·2 answers
  • On your family trip, you used 9 gallons of gas. If the odometer readings before and after your trip were 74,233 and 74,545, resp
    10·1 answer
  • A car dealership advertises a used Toyota Tercel for only $400 down and $170 per month for 4 years. What is the total cost of th
    12·1 answer
  • Use the distributive property to write the expression without parentheses.<br> 8(5x+7)
    8·1 answer
  • Please help me!! thank you!!
    10·1 answer
  • Help help help math math
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!