Answer:
$3.74 per gallon
Step-by-step explanation:
1. Divide $44.88 by 12
2. The answer will be 3.74
3. Each gallon will cost $3.74
9x - 5y = 29
9*1 - 5y = 29
-5y = 20
y = -4