3*4*3-2*4^2 = 36-32 = 4
hope helped
Answer:
53.54m
Step-by-step explanation:
Using the formulas
A=πr2
d=2r
Solving for d
d=2A
π=2·2251
π≈53.53562m
Divide the price by the quantity:
Bananas = 5.40 / 6 = 0.90 each
Oranges = 2.56/8 = 0.32 each
Apples = 4.68 / 12 = 0.39 each
Mangos = 3.16 / 4 = 0.79 each
Oranges have the lowest price each so are the best buy.
Answer:
If you add 5 to a, it will be greater than b
Step-by-step explanation:
This is because if you have the inequality y<x+5 a=x b=y so by adding 5 to a meaning x 5+a will still be greater than b(y) with out changing the sign or inequality.
Answer: 0.014
Step-by-step explanation: 5 divided by 18!