1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zaharov [31]
3 years ago
8

Is there a difference of squares in 4(4n^2-9)

Mathematics
1 answer:
Marrrta [24]3 years ago
7 0
You're standing there at the edge of the answer but you're afraid to jump in. Take a long hard look inside the parentheses. Stare at it and don't blink. Isn't 4n^2. a square ? Isn't. 9. a square ? Is that so ! Then isn't (4n^2 - 9) the difference of squares ! ? ! Go ahead. Take the plunge.
You might be interested in
What is 25 ties 3 divited by 19
otez555 [7]

Answer:3.9

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP?<br><br> 7-15 please :) show work<br> thank you!
Alexus [3.1K]

Answer:

7. x = 3

Step-by-step explanation:

To find the value of x, use the triangle sum property. Every triangle has interior angles which add to 180 degrees. To solve, add the expressions and numbers together then set equal to 180. Then use inverse operations to solve for x.

7. 20x - 9 + 10x + 9 + 90 = 180             Subtract 90 from both sides.

   20x - 9 + 10x + 9 = 90                       Add -9 + 9 = 0

   20x + 10x = 90                                  Add like terms 20x + 10x = 30x

   30x = 90                                            Divide both sides by 30.

        x = 3

Repeat this process for each problem.

7 0
3 years ago
Giving Brainliest!! 1.Zeus Industries bought a computer for $2857. It is expected to depreciate at a rate of 24% per year. What
iVinArrow [24]

2857*.24%=685.68

685.68*3=2057.04

2857-2057.04=799.96

8 0
4 years ago
Please solve this for me
Papessa [141]

Answer:

69.08m

calculate the circumstances :

2×r×pi

11×2×3.14

=22×3.14

=69.08m

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Whats the unit rate of $112 in 8hours
jeyben [28]
To find the unit rate, we just divide.

\sf112\div8=14

So the unit rate is 1 hour = $14.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • 15x - 10 = -9x + 2 <br> please help me !!!!!
    15·1 answer
  • Yesterday, Tammy went on a bike ride. Her average speed was 8 miles per hour. Today, she went on another ride, this time averagi
    13·1 answer
  • Can someone help me !! And PLEASE SHOW YOUR WORK
    5·1 answer
  • BC= <br> AC=<br> m When it’s a 45-45-90 triangle
    8·1 answer
  • Can someone help me with this asap.
    10·1 answer
  • Which expressions is equivalent to 2r+(t+r)
    9·1 answer
  • What is the LCM of 5xy and 10y² ? ​
    14·2 answers
  • Help me please idk how to do this
    9·2 answers
  • What is the solution of this quadratic equation? x2 + 10 = 0
    14·1 answer
  • Find the value of the variable<br> 125
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!