1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
snow_lady [41]
2 years ago
9

Which of the following best describes the unit price of an 8-ounce bag of walnuts? It is the number of ounces that can be bought

for $1. It is the price of one ounce. It is the price per ounce multiplied by 8. It is 8 divided by the price of the bag.
Business
2 answers:
Genrish500 [490]2 years ago
6 0

Answer:

i thinks it is c

Explanation:

Eva8 [605]2 years ago
5 0
You would divide the total price by the number of ounces.
Your equation would be 1 divided by 8.
This leaves you with 0.125 per ounce.
You might be interested in
Hernandez Builders has a gross payroll for January amounting to $500,000. The following amounts have been withheld: Income taxes
erik [133]

Answer:

The amount of net pay recorded by Hernandez is $380,650

Explanation:

Gross Pay                      $500,000

Income Tax                      $63,000

Social security              $31,000

Medicare                      $7,250

Charitable contribution      $5,000

Union Dues                      $10,000

Unemployement Tax      $3,100

Net Pay                              $380,650

Therefore, The amount of net pay recorded by Hernandez is $380,650

6 0
3 years ago
Biloxi Gifts uses a sales journal, a purchases journal, a cash receipts journal, a cash disbursements journal, and a general jou
SpyIntel [72]

<u>Solution and Explanation:</u>

<u>The following journal entries are passed in the books of accounts.</u>

Purchase of merchandise on credit - no entry is to be passed

Contribution of automobile to the company:

Date           Details                      debit                 credit

12- nov     Automobiles          17000

                      TB Capital                                      17000

( To record contribution of automobile to the company)

Sale of merchandise on credit:

Not recorded in gernal journal

Return of merchandise sold:

Date           Details                                            debit                 credit

19- Nov       Sales return and allowances      175

                     accounts receivable - KM                                 175

3 0
3 years ago
From an economic point of view, which approach to controlling pollution is most efficient?
Elenna [48]

Answer:

B. Reduce pollution as long as the additional benefits are greater than the additional costs.

Explanation:

8 0
3 years ago
​Mercer, Inc. provides the following data for​ 2019: Net Sales Revenue Cost of Goods Sold The gross profit as a percentage of ne
Setler [38]

The question is incomplete as it is missing the figures. The complete question is,

Mercer, Inc. provides the following data for​ 2019:

Net Sales Revenue 598000

Cost of Goods Sold 350000

The gross profit as a percentage of net sales is​ ________. (Round your answer to two decimal​ places.)

Answer:

Gross profit as a percentage of net sales = 0.4147 or 41.47%

Explanation:

The gross profit is a profit earned by a business through its trading activity. It is calculated by deducting the cost of goods sold from the net sales revenue and it is the profit earned by a business before deducting any operating and non operating expenses of the business.

Gross profit = Net Sales - Cost of goods sold

Gross Profit = 598000 - 350000   = $248000

The gross profit as a percentage of net sales is,

Gross profit as a percentage of net sales = Gross profit / Net Sales

Gross profit as a percentage of net sales = 248000 / 598000

Gross profit as a percentage of net sales = 0.4147 or 41.47%

5 0
3 years ago
18. Open Market Operations and the Money Multiplier Suppose that the reserve requirement for checking deposits is 10 percent and
Arlecino [84]

Answer

The answer and procedures of the exercise are attached in the following image.  

Explanation  

Please consider the data provided by the exercise. If you have any question please write me back. All the exercises are solved in a single sheet with the formulas indications.  

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Henry lives in a country where the government gives many incentives to produce military goods and few incentives to produce cons
    14·2 answers
  • According to a summary of the payroll of Scotland Company, total salaries were $500,000. Assume that social security taxes are p
    9·1 answer
  • Bacon Company makes four products in a single facility. These products have the following unit product costs: Products A B C D D
    14·1 answer
  • An example of automatic fiscal policy is A. a change in taxes that has no multiplier effect. B. the Federal Reserve reducing int
    9·1 answer
  • Fiona deposits $2,000 into a savings account. If the Fed requires a 20 percent reserve ratio, how much of Fiona’s money can the
    12·1 answer
  • Refer to the scenario to answer the following questions. A government worker surveys a number of households and comes up with th
    12·1 answer
  • Management decisions typically lack structure. are always free of risks. are made under conditions of perfect certainty. are con
    12·1 answer
  • Amy and Bill are fixing up their house by painting walls and installing electrical outlets. In one hour, Amy can paint 8 walls,
    7·1 answer
  • The following units of a particular item were available for sale during the year:
    12·1 answer
  • The December 31, Year 1, financial statements of Edwards Co. (a privately held company) were available to be issued on March 1,
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!