1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
snow_lady [41]
3 years ago
9

Which of the following best describes the unit price of an 8-ounce bag of walnuts? It is the number of ounces that can be bought

for $1. It is the price of one ounce. It is the price per ounce multiplied by 8. It is 8 divided by the price of the bag.
Business
2 answers:
Genrish500 [490]3 years ago
6 0

Answer:

i thinks it is c

Explanation:

Eva8 [605]3 years ago
5 0
You would divide the total price by the number of ounces.
Your equation would be 1 divided by 8.
This leaves you with 0.125 per ounce.
You might be interested in
Hilton Company manufactures two products: Product A100 and Product X500. The company currently uses a plantwide overhead rate ba
Serggg [28]

Answer:

Results are below.

Explanation:

<u>First, we need to calculate the predetermined overhead rate:</u>

Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base

Predetermined manufacturing overhead rate= 765,000 / (7,000 + 6,200)

Predetermined manufacturing overhead rate= $57.95 per direct labor hour

<u>Now, we can allocate overhead to each product:</u>

Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base

Product Y:

Allocated MOH= 57.95*7,000= $405,650

Product Z:

Allocated MOH= 57.95*6,200= $359,390

<u>Finally, the allocation rates based on ABC:</u>

Machining= 231,000 /11,000= $21 per machine hour

Machine setups= 180,000/300= $600 per setup

Production design= 94,000 / 2= $47,000 per product

7 0
3 years ago
If you are accused of a criminal act, you can substantially lower your legal costs by _____.
evablogger [386]
B. By accepting a public defender (since then you wouldn't have to pay for a lawyer)
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
choose the correct term for each of the following descriptions. expenditure on research and development
Anni [7]

Research and development expenses, since these costs are intended to spur future growth, they should be considered capital expenses.

The term "expenditure on research and development" (R&D) refers to all costs associated with conducting research at colleges, universities, and other institutions of higher learning, whether those costs are covered by general institutional funds, specific grants, or contracts with public or private sponsors. Nearly US$ 1.7 trillion has been spent globally on research and development, which is a record high. Approximately 10 nations receive 80% of the money spent on expenditure on research and development. Countries have committed to significantly boosting public and corporate R&D spending as well as the number of researchers by 2030 as part of the Sustainable Development Goals (SDGs). The total amount spent on R&D, and expenditure on research and development in the US was $607.5 billion.

Learn more about Research and development expenses here:

brainly.com/question/13493514

#SPJ4

6 0
1 year ago
Please help I have no clue how to do accounting
levacccp [35]

Answer:

the picture not working

Explanation:

5 0
3 years ago
If the Trial Balance columns are not equal and the difference can be evenly divided by 9, then the error most likely is a transp
saw5 [17]

Answer:Yes

True

Explanation:

A transposition error is a data entry error that is caused by inadvertently switching two adjacent numbers. ... For example, the number 63 is entered as 36, which is a difference of 27. The number 27 is evenly divisible by 9. This can surely cause discrepancies in the trial balance

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following is not true regarding the use of simulation in multinational capital budgeting? a. It can be used to gene
    10·1 answer
  • The bulk of costs related to legal expenses come from: a. Photocopying b. Online research through legal subscription services c.
    5·1 answer
  • Kingbird, Inc. purchased office supplies costing $7980 and debited Supplies for the full amount. At the end of the accounting pe
    5·1 answer
  • A local charity spent $15,000 on a fundraising campaign. The charity raised $7 for each dollar it spent on the fundraising campa
    8·1 answer
  • Which of the statements is true regarding advertising? Perfectly competitive firms have the strongest incentive to advertise. Ad
    12·1 answer
  • Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs. Compare the sources of consumer credit
    14·2 answers
  • How to make money to live comfortably
    9·2 answers
  • Use context clues to explain the meaning of the word interdependence in your own words.
    14·1 answer
  • Most people recognize that, as a group, consumers are the pivotal participants in the economy, The _____________decisions made b
    5·1 answer
  • Every month, Olivia receives a bill in the mail from her mortgage company. By the first of each month, she must send back her pa
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!