1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
d1i1m1o1n [39]
3 years ago
7

a school soccer field is being dug up and covered with new sod grass which is the best estimate of the total amount of sod grass

needed to cover the entire soccer field A.4000SQIN B.400SQFT. C.4000SQYD. D.4SQMILES

Mathematics
1 answer:
natta225 [31]3 years ago
6 0
The correct answer would be letter B!!
You might be interested in
Which relationship describes angles 1 and 2?
Alchen [17]
They are adjacent angles

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Mass of Weight(C)
Stolb23 [73]
I hope this helps
A.1,512
3 0
3 years ago
What’s this answer ????
slega [8]
Divide by 6 on both sides to have the variable by itself. the answer is 8.
4 0
3 years ago
You are traveling to Japan and need Japanese Yen (JPY). How much JPY could you get for $100 USD if the exchange rate is USD/JPY
Vanyuwa [196]

Answer:

107.15

Step-by-step explanation:

100/.9333=107.15

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with this
maks197457 [2]
Number one : x^6 yz^8
number two : 64x^6 z^12 / y^9
number three : x^9 y^3
number four : y^7/x^7z^3
number five : x^3/5y^2
number six : x^12y^3/z^6
7 0
2 years ago
Other questions:
  • 10x+20=7x-8<br><br> Solve for x.
    6·1 answer
  • You have part-time job. You work for 3h on Friday and 6h on Saturday. You also receive an allowance of $20 per week. You earn $9
    5·1 answer
  • The data set shows the ages of the members of a book club, What is the shape of the distribution of this data set?
    15·1 answer
  • Preston adopted a cat from a rescue shelter. He needs to buy some cat litter, so he compares prices at different stores. He find
    15·1 answer
  • A store sells milk in 8 ounce cartons for $1.12. What is the unit price per ounce of milk
    10·1 answer
  • 10x^2+50 factoring by taking out the greatest common factor
    10·1 answer
  • Emmet rolls a number cube. In 5 out of 24 trials, he rolls a six. What is the
    7·1 answer
  • Find the exact value of the following.
    12·2 answers
  • A hockey player passes a puck to his teammate by bouncing it off a wall. The angles formed when the puck hits the wall and bounc
    8·1 answer
  • One in a thousand people have a particular disease, and the test for the disease is 98% correct in testing for the disease. On t
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!