<u>Solution and Explanation:</u>
<u>Purchased</u>
Date Description Units Value Per unit cost
1st august Purchase 300 1560 5.20
12th august Purchase 400 2340 5.85
24th august Purchase 400 2520 6.30
30th august Purchase 300 1980 6.60
Total 1400 8400
The Closing quantity = 500
The number of Units that have been sold = 900
Value of inventory as per First in first out ( FIFO) method is calculated as follows
= 3240
Therefore, the answer is $3240.
Answer:
<u>"Multichannel retailing"</u> is the term used to describe the situation when retailers use some combination of stores, catalogs, and the internet to sell merchandise.
Explanation:
Multichannel retailing is a concept which is used in marketing that is continually advancing, in which an organization gives various approaches to clients to buy products and services. Basically most organizations nowadays are required to give clients different types of approaches to shop as clients need accommodation, and they need things done promptly.
Answer:
Asset minus the total value liabilities
Explanation:
Answer: True
Explanation:
Revenue variances are used by an organization in order to know the difference that exists between the expected sale by the organization and and actual sales.
The revenue variance is the difference between what the total sales revenue should be, given the actual level of activity of the period, and the actual total sales revenue.
Answer:
Unitary cost= $118
Explanation:
Giving the following information:
Production= 43,000
Direct materials $43.00 per unit
Direct manufacturing labor $8.00 per unit
Variable manufacturing costs $4.00 per unit
Fixed manufacturing costs $63.00 per unit
<u>The absorption costing method includes all costs related to production, both fixed and variable.</u> The unit product cost is calculated using direct material, direct labor, and total unitary manufacturing overhead.
Unitary cost= 43 + 8 + 4 + 63
Unitary cost= $118