1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nadya [2.5K]
3 years ago
10

A raffle for charity cost 5$ to enter . There are three prizes . First is worth 25$ , second prize is worth 15$ and the third pr

ize is worth 10$ . If 20 people entered the raffle with an equal chance to win , what is expected loss or gain for one ticket ?
A.) loss of 3.25
B.) gain 7.50
C.) loss of 2.50
D.) gain of 1.59
Mathematics
2 answers:
IrinaK [193]3 years ago
8 0
I would honestly say either b or d but I'm not completely sure most likely b
Anastasy [175]3 years ago
3 0
The answeris B , simply because your not losing nothing you are gaining.
You might be interested in
Find the square roots of 9604​
OLEGan [10]

Answer:

98

You have to use prime factor decompisition. I hope this helps

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What fraction is equal to 0.7
olga nikolaevna [1]
The equal fraction is 7/10
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please write the equation and solve:
Olegator [25]
A nonmember would have to go skating 11 times a year and a member would have to go skating 12 times a year.

They each paid $110. 

I hope this is correct!

Good luck:)

3 0
3 years ago
19. A $50 bottle of perfume holds 8 ounces. A $110 bottle holds 17 oz. Find the unit price for
jok3333 [9.3K]
50 divided by 8 = 6.25
1oz perfume = $6.25
110 divided by 17 = 6.4705
1oz perfume = $6.4705
Therefore the second option is cheaper
7 0
3 years ago
What does<br> -$20 -$15 +$30 $2<br> Equal
ad-work [718]

Answer:

-3

Step-by-step explanation:

-20-15+30+2

-35+32

-3

4 0
2 years ago
Other questions:
  • are this calculations correct? 65-32=34 and 47+39=86.Show how you could check this using the inverse.
    11·2 answers
  • A gardener needs to pack 16 lbs of beans into 20 bags. he wants all the bags to weigh about the same. about how much will each b
    6·1 answer
  • Heidi has $4.55. She needs to buy bolts at the hardware store . Bolts cost$0.13 each. How many bolts can Heidi buy.
    12·2 answers
  • carla is 8 years old. leo is 2 years younger than carla. kary is 6 years older than leo. how old is katy?
    9·1 answer
  • 1.Solve : 3(5 + 7) - 4(8 + 4) = * 2.solve:-7 x -10 ill give you an free robux account if you get them correct
    9·1 answer
  • What is the estmate of 120
    8·2 answers
  • How do you get your grades up
    11·1 answer
  • Please help me I’m in a hurry how do you solve this
    6·1 answer
  • Sum of 4 times a number and twice the sum of the same number and three
    10·2 answers
  • Solve the system of linear equations by substitution: (SHOW UR WORK)<br> y=-x<br> y=3x-4
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!