1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vichka [17]
3 years ago
9

24 POINTS!!!!!!! UNLIKE signs = ______________ and take the sign of the higher number

Mathematics
2 answers:
cricket20 [7]3 years ago
4 0
They are opposite.
i hope i helped!
irga5000 [103]3 years ago
4 0
Postive signs I hope this is what u want

You might be interested in
Explain how to find coordinates for Q
Vesna [10]

Answer:

Q = (4, - 1)

Step-by-step explanation:

DF is the diameter of the circle with center Q.

So, Q is the midpoint of DF.

By mid point formula.

Q =  \bigg( \frac{1 + 7}{2},  \:  \:  \frac{3 - 5}{2} \bigg) \\  \\ Q =  \bigg( \frac{8}{2},  \:  \:  \frac{ - 2}{2} \bigg) \\  \\ Q = (4, \:  \:  - 1)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can somebody solve this
Gemiola [76]
The answer is 36
lmk if you need steps
4 0
2 years ago
Ruben and Tariq have 245.5 downloaded minutes of
Strike441 [17]

Answer:

113.5

Step-by-step explanation:

R+T= 245.5

R=132

245.5-R=T

245.5-132=113.5

T=113.5

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the solution to the proportion 3y-8/12=y/5? can someone help me do this?
RideAnS [48]
   
\displaystyle\\
 \frac{3y-8}{12} = \frac{y}{5}  \\  \\ 
5(3y-8)=12y\\\\
15y-40=12y\\\\
3y = 40\\\\
\boxed{y =  \frac{40}{3}}



3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A parabola is represented by the equation y = x2 + 6x − 17.
seraphim [82]
X-intercepts: (2.1, 0) and (-8.1, 0)

y-intercept: (0, -17)
8 0
3 years ago
Other questions:
  • what is a better buy, an 18 ounce jar of jelly that costs $1.99 or a 24 once jar of jelly that costs $2.99 why?
    9·1 answer
  • Seventy-five percent of the apple pies were sold on Tuesday, and the remainder were thrown out. If 12 apples pies were sold Tues
    8·1 answer
  • A salsa recipe uses green pepper, onion, and tomato in the extended ration 1 : 3 : 9. How many cups of onion are needed to make
    8·2 answers
  • Simplify 8√36
    11·2 answers
  • Marla’s School has 1,030 students. Kim’s school has 3 times as many students as Sandi’s School. Write an equation to find the nu
    10·1 answer
  • 2(8)-2(y) <br> Distributive property
    6·2 answers
  • max used 2.66 yards of wallpaper to cover 0.75 of the bathroom walls. how much wallpaper will he need to cover the entire room?
    12·1 answer
  • One number is nine more than another number. If the sum of the numbers is 65 find both numbers
    10·1 answer
  • Pls hurry!! helpppp i wil give brainliest..
    7·2 answers
  • NEEED HELP NOW ASAP
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!