1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vfiekz [6]
4 years ago
12

Solve this equation: 4(3x+2)=68

Mathematics
2 answers:
VARVARA [1.3K]4 years ago
8 0

Answer:

x = 5

Step-by-step explanation:

Isolate the variable, x. Note the equal sign, what you do to one side, you do to the other. Also, follow PEMDAS.

First, distribute 4 to all terms within the parenthesis:

4(3x + 2) = (4)(3x) + (4)(2) = 12x + 8

12x + 8 = 68

Isolate the variable x. Subtract 8 from both sides.

12x + 8 (-8) = 68 (-8)

12x = 68 - 8

12x = 60

Isolate the variable, x. Divide 12 from both sides.

(12x)/12 = (60)/12

x = 60/12

x = 5

5 is your answer for x.

~

Dafna11 [192]4 years ago
7 0

Answer:

x=5

Step-by-step explanation:

4(3x+2)=68

Divide each side by 4

4/4(3x+2)=68/4

3x+2 =17

Subtract 2 from each side

3x+2-2 = 17-2

3x = 15

Divide each side by 3

3x/3 = 15/3

x =5

You might be interested in
What is the prime factorization of 58
Pepsi [2]
The prime factorisation for 58 is 2 x 29

:)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The volume (V) of water stored in an open tank varies due to evaporation as
Elena L [17]
75 is your answer

Hope this helped

Happy Holidays!
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mary has 2 more video games than John. Together, they have 30 video games.
k0ka [10]

Answer: Mary has  16 video games.

Step-by-step explanation:

x+(x+2) =30

2x + 2 =30

       -2   -2

2x =28

x= 14  

(14+ 2) = 16

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
where p is the price (in dollars) and x is the number of units (in thousands). Find the average price p on the interval 40 ≤ x ≤
marusya05 [52]

THIS IS THE COMPLETE QUESTION BELOW

The demand equation for a product is p=90000/400+3x where p is the price (in dollars) and x is the number of units (in thousands). Find the average price p on the interval 40 ≤ x ≤ 50.

Answer

$168.27

Step by step Explanation

Given p=90000/400+3x

With the limits of 40 to 50

Then we need the integral in the form below to find the average price

1/(g-d)∫ⁿₐf(x)dx

Where n= 40 and a= 50, then if we substitute p and the limits then we integrate

1/(50-40)∫⁵⁰₄₀(90000/400+3x)

1/10∫⁵⁰₄₀(90000/400+3x)

If we perform some factorization we have

90000/(10)(3)∫3dx/(400+3x)

3000[ln400+3x]₄₀⁵⁰

Then let substitute the upper and lower limits we have

3000[ln400+3(50)]-ln[400+3(40]

30000[ln550-ln520]

3000[6.3099×6.254]

3000[0.056]

=168.27

the average price p on the interval 40 ≤ x ≤ 50 is

=$168.27

8 0
4 years ago
Identify the domain of the relation s={(2,4), (5,-3), (2,3), (0,-6),(1,0)}
Sladkaya [172]
Answer: Domain is {2,5,0,1}
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the mixed number of 47/11?
    5·1 answer
  • If c(x)= 5/x-2 and d(x) = x + 3, what is the domain of (cd)(x)?
    5·1 answer
  • What is the answer to this 56/(-8)=
    14·1 answer
  • A high school has 1,500 students. In a random sample of 50 students, 32 own one or more pets. Predict the number of students at
    6·1 answer
  • I need help I’ve been stuck on the question
    13·2 answers
  • What’s 268 divided by 30
    9·1 answer
  • Using a table, show 60% of 80 60% of 80 is о​
    8·1 answer
  • Marta spends $15.98 for 2 pounds of pecan halves. What is the unit price?
    6·2 answers
  • The scale on a map is 1 inch per 150 miles. The map shows the town of Bluebell is 3.5 inches away
    6·1 answer
  • A farmer created a corn maze. He charged $5 to run through the maze. Some of the trails led to winning a cash prize of $30. Make
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!