1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Darya [45]
3 years ago
10

How to solve for y : 2y+7x=4

Mathematics
1 answer:
grandymaker [24]3 years ago
5 0
2add7 time 4 and add y
You might be interested in
9. Todd makes $9.25 per hour plus a $50 bonus. Todd made $235 this week.
Daniel [21]

Answer:

20 hours

Step-by-step explanation:

use this linear equation

y = 9.25x + 50

plug in 235 for y and solve for x

235 = 9.25x + 50

185 = 9.25x

20 = x

so he worked for 20 hours

hope this helped <3

8 0
3 years ago
You have purchased a mobile home for $20,000 which depreciates at 10% per year.
iragen [17]

Answer:

  C.  Three

Step-by-step explanation:

We want to solve the equation for n:

  14,580 = 20,000(9/10)^n

  14580/20000 = 729/1000 = (9/10)^n

  (9/10)^3 = (9/10)^n . . . . . . write the left side as a cube

  3 = n . . . . . . equate exponents

After year 3, the value will be $14,580.

_____

You can use logarithms to find n:

  log(0.729) = n×log(0.9) . . . . . . taking the log of the 2nd line above

  log(0.729)/log(0.9) = n = 3

8 0
3 years ago
A juice pitcher holds 1.5 gallons of liquid. How many 8-ounce glasses of juice can be poured from a full pitcher? (1 gallon = 12
larisa86 [58]
1gallon=128ounces\\To\ receive\ volume\ of\ pitcher\ in\ onces\ we\ need\ to\ multiply\ its\\volume\ in\ gallons\ by\ ounces\ in\ 1\ gallon.\\1,5g=1,5*128=192o\\Now\ to\ receive\ answer\ we\ need\ to\ divide\ volume\ of\ pitcher\ in\\ounces\ by\ volume\ of\ glass.\\192:8=24\\\\We\ need\ to\ 24\ glasses.
6 0
3 years ago
Please Help!!!!!!
jonny [76]

Answer:

Step-by-step explanation:

The distance that you travelled in your hummer between Olympia and Spokane is 319.4 miles.

You fill up your gas tank with 28.68 gallons of premium gasoline that costs $2.89 per gallon. This means that the total cost of premium gasoline that you bought would be

2.89 × 28.68 = $82.8852

your gas mileage in miles per gallon is 319.4/28.68 = 11.14 miles per gallon.

Therefore, if it costs $82.8852 to drive 319.4 miles,

then the cost of just one mile in your hummer would be

82.8852/319.4 = $0.26 per mile.

5 0
3 years ago
The price of 600 grams of candy and 1.5 kg of cookies was 4 dollars and 62 cents. What is the price of one kg of cookies if it i
cupoosta [38]

Answer:

The price of the kilogram of cookies is $ 1.8

Step-by-step explanation:

Call x the price of the kilogram of candy and call y the price of kilogram of cookies

Then we know that

0.600x + 1.5y = 4.62

We also know that the price of kilogram of cookies is 1.40 dollars cheaper than the kilogram of candy

So

y = x-1.40

We solve this equation for x and then we substitute it in the first equation.

x = y + 1.40

0.60 (y +1.40) + 1.5y = 4.62\\\\0.60y + 1.5y = 4.62 - 0.84\\\\2.1y = 3.78

y = \$1.8

3 0
3 years ago
Other questions:
  • College algebra pls help
    5·1 answer
  • The freezer is 18c after cooling the temp. Was -12c, what's the difference?
    13·2 answers
  • Which of the following equations has only one solution?
    12·2 answers
  • This . 9th and 10 pleasee solve thesee ?
    6·1 answer
  • HELPPPPPPP plz will mark brainliest and 25 pts
    10·2 answers
  • Helpppppp me please I do anything!!!!
    15·2 answers
  • Pls help picture provided
    10·1 answer
  • Each​ month, your phone company charges you a fee of 20 cents per minute as well as a service fee of ​$6.95. Write a linear func
    15·2 answers
  • PLEASE HELP ME<br>180=3x+45​
    8·1 answer
  • Sheila walks 3 miles in 9/10 of an hour. How fast does she walk per hour?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!