1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nezavi [6.7K]
3 years ago
7

How to write an equivalent ratio for 9 over 27 without using a multiplication table

Mathematics
1 answer:
OlgaM077 [116]3 years ago
3 0
You can multiply any number by both 9 and 27 to get an equivalent ratio. For example, you have 9:27. Multiply both of them by 2, and you get 18:54.
You might be interested in
Do the equations y = -6x +4 and y = 4x + 6 have one solution, no solution, or infinitely many solutions
Black_prince [1.1K]

Answer:

One solution

Step-by-step explanation:

We know there is only one solution because the lines do not have the same slope, nor are they the exact same line.

So we know they must have just one solution.

Best of luck

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
F(x) = (x - c)(x + c), find the y-intercepts of the inverse of f(x).
Allushta [10]

Answer:

what are the coordinates

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Jenny drove her tractor down a row of her cornfield. She drove at constant velocity of 34metersperminute down the row. The row w
tamaranim1 [39]

Answer:

5 mins

Step-by-step explanation:

680/4

=170 meters (quarter of 680m)

170/34

=5 mins

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
an airport offers two shuttles that run on different schedules.If both shuttles leave the airport at 4:00 p.m.,at what time will
otez555 [7]

What are both of their schedules? If they are completely different, then the next time they will leave together is 4:00 pm the next day


3 0
3 years ago
A relationship between a producer and consumer is best illustrated by
makvit [3.9K]

Answer:

A zebra eating grass

Step-by-step explanation:

Its a zebra eating grass because the zebra in consuming grass, which grass is a producer.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Question Help A manufacturer ships toasters in cartons of 1010. In each​ carton, they estimate a 1010​% chance that any one of t
    6·1 answer
  • Tomi's band has won twice as many awards as All's band. Write an algebralc expression for the number of awards Tomi's band has w
    13·1 answer
  • Find (1.6 X 107) + (3.8 X 108).<br> Express your answer in scientific<br> notation.
    15·2 answers
  • An 8-pack of dish towels costs $7.92. What is the unit price?
    12·1 answer
  • Graph the system by using technology. Which is the x-coordinate of the solution?
    6·1 answer
  • If there are 40% girls in a class .if there are 35 girls in a class ,find the number of boys
    8·2 answers
  • Please help ASAP!!!! What is the length of BC?
    9·2 answers
  • 1/2 or (1/2)² which value is greater​
    8·1 answer
  • Use the line tool and select two points to graph the line
    6·1 answer
  • Susan goes to an amusement park. The admission price to the park is $5. The cost per ride is $4. The total cost Susan spent in t
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!