1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexandra [31]
3 years ago
12

Alicia used 4 gallons of gasoline to travel 90 miles. At the same rate, how far can she travel on a full tank that holds 18 gall

ons?
Mathematics
1 answer:
MrRa [10]3 years ago
6 0
90 miles/4 gallons = 22.5 miles/1 gallon.

22.5 miles*18 gallons= 405 miles

the answer is 405 miles
You might be interested in
A group of rectangular prisms is shown.
scoray [572]

Answer:

D, E and F

calculating the volume of regular bodies like prims works by multiplication alone.

you need some addition for surface area and for more complicated bodies that when the volume can't be calculated in one step

8 0
2 years ago
Orchestra seats for a Symphony per-
slamgirl [31]

Answer:

The Answer is that Orchestra seats were $15 and Balcony seats were $9.

Step-by-step explanation:

400(x+6) + 250x = 8250

400x + 2400 + 250x = 8250

650x + 2400 = 8250

650x = 5850

x = 9

Proof:

400(15) + 250(9) = 8250

6000 + 2250 = $8,250

7 0
3 years ago
What is the unit rate in miles per hour if Kelly walks 6 miles in 1.5 hours?
sammy [17]

Answer:

4 miles per hour.

Step-by-step explanation:

6/1.5 = 4

6 0
3 years ago
Calculate the sum of the first 50 terms in the sequence
Anestetic [448]

Answer:

90

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
HELP QUICK whats the domain and range of g(x)=√x-3+5
sertanlavr [38]

Answer:

check it..

Step-by-step explanation:

domain and range...

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What are some ways to describe the relationships between sets of numbers?
    8·1 answer
  • How do I solve this using this graph
    12·1 answer
  • line 1 passes through points (4, -4) and (8,-3) while line 2 passes through points (1,-6) and (-1,2). determine whether the line
    6·1 answer
  • An older restaurant in the city has a fire insurance policy for $250,000. What is the cost if the rate used to calculate the pre
    6·1 answer
  • G(x)=x2+4 make a table of values
    10·1 answer
  • Which ratio froms a proportional with 16/20? A 4/10 B 32/50 C 8/12 D 4/5​
    12·2 answers
  • Solve for Y MUST SHOW WORK<br> 2(Y+7) = 28
    9·2 answers
  • I need help fast plz<br>​
    6·1 answer
  • Use logarithmic differentiation to find dy/dx
    11·1 answer
  • What is the solution of this system of equations?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!