Answer:
A -9
Step-by-step explanation:
Step-by-step explanation:
5(m+3)=5m+15
5m+15=5m+15
m=1
You can buy 10 pounds of melons
I don’t know if you need to round, but you can do so on the answer for mondays if necessary
On Monday, the animals cost $1.03125.
On Tuesday, the animals cost exactly $1.