Answer:
6/5
Step-by-step explanation:
5x + 14 = 20
Subtract 14 from 20
5x = 6
Divide both sides by 5
x = 6/5
4 pairs of pants for $18.
Divide price by quantity to get the cost of 1 pair of pants:
18 / 4 = 4.50 per pair.
Divide 27 by 4.50 to find number of pairs:
27 / 4.5 = 6
6 pairs of pants can be cleaned for $27.
Answer:
Step-by-step explanation:
18x² + 2 = 2 * 9x² + 2 *1
= 2*(9x² + 1)