1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Artyom0805 [142]
4 years ago
9

Hector is visiting a cousin who lives 400 miles away he has driven 75 miles how many more miles does he need to drive to reach h

is cousin’s home let d be how many miles left to reach his cousins house
Mathematics
1 answer:
natali 33 [55]4 years ago
4 0

Answer: Hector needs to drive 325 more miles.

You might be interested in
Explain why there are infinitely many solutions to the equation<br> sin X = 1/2
Soloha48 [4]

Answer:

Well, everything can be turned into a half.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Solve the problem. The systolic blood pressures of the patients at a hospital are normally distributed with a mean of 136mm Hg a
shtirl [24]
<span> we know that the 90 percentile in Z-score is ≈ 1.28 then,
=136 ± 1.28(13.8)
=(118.336 , 153.664)
</span>hope it helps
6 0
3 years ago
Can someone please help me it’s urgent
Evgen [1.6K]

Answer:

8.5 in

Step-by-step explanation:

You are solving for the hypotenuse right? So you would use this formula:

c = square root a^2+b^2

the c is the hypotenuse (long side of a right triangle) and a will be 4 and b will be 7.5. substitute the numbers in, solve, and you get 8.5 inches!

x = square root 4^2 + 7.5^2

x = square root 16 + 56.25

x = square root 72.25

x = 8.5 inches

8 0
3 years ago
Mrs Lim bought a number of plates at an average price of $6. She decided to buy another plate which cost $18. The average price
soldi70 [24.7K]

Answer:  6

<u>Step-by-step explanation:</u>

Let x represent the number of plates bought for $6

Let y represent the Total number of plates bought = x + 1

<em>Remember that Mrs. Lim bought another plate for $18</em>

Total cost ÷ Total plates = Average Cost

\dfrac{6x+18}{x+1}=8\\

6x + 18 = 8(x + 1)

6x + 18 = 8x + 8

       18 = 2x + 8

       10 = 2x

        5 = x

y = x + 1

  = 5 + 1

  = 6

5 0
3 years ago
Solve each equation check your solution<br> 49=-7(t+1)
enyata [817]
49 = -7 (t + 1)
49 = -7t + 7
-7 -7
42 = -7t
÷ -7 ÷ -7
-6 = t

t = -7
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the next step to10x-4(2x-9)​
    6·1 answer
  • How are rate of change and slope related for a linear relationship?
    5·1 answer
  • You reach into a bag of 12 brown, 6 orange, 4 green, and 2 red candies and take one out. Find the probability of orange. What ar
    11·1 answer
  • What is<br> h(-3) given<br> h(x) = -12 – xl?
    9·2 answers
  • Which of the following numbers is between0.40 and 0.47?
    5·2 answers
  • (5 points)
    13·1 answer
  • Simplify (4b+7)8b^2<br> Can someone help me please?
    9·2 answers
  • I’m really lost...........<br><br> 6^5 x 5^-7
    15·1 answer
  • Soledad buys 5 ounces of frozen yogurt for $2.25. What is the unit price of the frozen yogurt in dollars per ounce?
    6·1 answer
  • [PLEASE ANSWER ASAP 20 PTS] The entrance fee to a circus for a child is RM(3x-y). The entrance fee for an adult is RM2y more tha
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!