1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svetoff [14.1K]
3 years ago
5

Kristin bought a pack of 12 pencils for $1.25. How much was each pencil?????????????

Mathematics
1 answer:
gregori [183]3 years ago
5 0

Answer:

$0.10/pencil

Step-by-step explanation:

Find the unit cost.  To do this, divide $1.25 by 12 pencils, obtaining:

 $1.25

---------------- = $0.1042/pencil, or (more logically) $0.10/pencil

12 pencils

You might be interested in
What is the constant difference for a hyperbola with foci (-3.5, 0) and (3.5, 0) and a point on the hyperbola (3. 5, 24)?
OLga [1]
I do not understand the question
8 0
3 years ago
Pentagon PQRST and its reflection, pentagon P'Q'R'S'T', are shown in the coordinate plane below:
Ad libitum [116K]
<span>I have graphed the given coordinates of both pentagons. The reflection was across the y-axis where coordinates of Pentagon PQRST (-x,y) resulted to Pentagon P'Q'R'S'T' (x,y). The line of reflection between the pentagons was x = 0. Line of reflection is the midway between the pre-image and its reflection.</span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
-10+5=7x-4<br>how to i explain this step by step​
olasank [31]

Answer:

5/7 x 4 = 2.8571 in decimal form.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the linear system of equations using the linear combination method.
Mrrafil [7]

Answer:

x=-4

y=-4

Step-by-step explanation:

We are going to eliminate the variable x. In order to do this, we are going to make the coefficients the same by multiplying the second equation by 2

mark brainliest  :)

6 0
3 years ago
joseph read 12 books in 2 months. what was his rate of reading in books per month ? Express your answer in simplest form
MrRa [10]

Answer: He read 6 books in 1 month. 6:1 is the unit rate

Step-by-step explanation:

12/2 = 6

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Can you please answer this question it’s easy points!!!
    11·2 answers
  • AKAJAXOSPAPXODAOAPA HELP
    9·1 answer
  • i suck at algebra any recomendations on like videos to watch or methods????? PLS HELP I HAVE A F AND FAILED 2 TEST ty &lt;3
    9·2 answers
  • A= bh;<br> A = 28, h = 4
    5·1 answer
  • Hey anyone else bored
    9·2 answers
  • Please help me (math)<br><br> Is it A and B or just A? <br><br> Im 99% sure it is not C :)
    14·1 answer
  • Hello. Have a great day. btw i suck.
    11·2 answers
  • Tom goes on hoilday south africa
    6·2 answers
  • 2540mm converted into cm
    5·2 answers
  • What is the answer to the question
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!