1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rusak2 [61]
3 years ago
9

Niu has decorated x cards he started with 24 stickers and he used 4 stickers per card

Mathematics
2 answers:
RUDIKE [14]3 years ago
6 0

Answer:

Total number of cards = 6

Step-by-step explanation:

Number of cards = Total number of stickers/ number of stickers per card

= 24/4

= 6

slava [35]3 years ago
4 0

Answer:

6

Step-by-step explanation:

4 stickers each x 6 cards = 24 stickers used

you can try random numbers until you get your answer

You might be interested in
What is the value of x? Enter your answer in the box. mm Triangle V T K with segment T Y such that Y is on segment V K, between
lapo4ka [179]

Answer:

  VK = x = 98 mm

Step-by-step explanation:

TY is the bisector of angle T, so it divides segments of the triangle proportionally. That is, ...

  VY/VT = KY/KT

  VY = VT·KY/KT = (57 mm)·68/192.2 = 30 mm

Then

  VK = VY + YK = 30 mm + 68 mm

  VK = 98 mm

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
2657ml converted to liter is?
Luda [366]

Answer: 2657ml converted to liters is 2.657

Step-by-step explanation: hope this helps

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A circular bath tub base has a radius of 2 ft and a depth of one foot. what is the maximum volume of water it can hold ?
Arlecino [84]
Does the circular bath tub are cylinders?

If yes,the ans
Volume of water
0.6096^2π×0.3048
=0.112367386π
=0.355839988m^3
8 0
3 years ago
Which equation is graphed here?
RSB [31]

Answer:

The third one or the first one

Step-by-step explanation:

Can't be +4 or -4

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Henry had 20 convertibles and 5 trucks in his miniature car collection. After Henry's aunt bought him some more miniature trucks
saw5 [17]

Answer:

Her aunt buy <u>75</u> trucks.

Step-by-step explanation:

Given:

Henry had 20 convertibles and 5 trucks in his miniature car collection. After Henry's aunt bought him some more miniature trucks, Henry noticed that a fifth of his collection were convertible.

Now, to find the trucks her aunt buy.

Let the total collection of Henry be x.

<em>Number of trucks Henry had in his collection = 5.</em>

<em>Number of convertibles Henry had in his collection = 20.</em>

As, Henry's \frac{1}{5} collection were convertible.

Now, to get the total number of collection:

\frac{1}{5}\ of\ x=20.

\frac{1}{5} \times x=20

<em>Multiplying both sides by 20 we get:</em>

x=100.

<em>Total collection of Henry = 100.</em>

So, the total number of trucks he had in his collection is:

<u><em>Total collection of Henry - number of convertibles Henry had in his collection.</em></u>

=100-20

=80.

<em>Hence, Henry had total 80 trucks in his collection.</em>

<em>And 5 trucks he had already in his miniature car collection.</em>

Now, to get the number of trucks her aunt buy we subtract trucks he had already in his miniature car collection from the total number of trucks in Henry's collection:

<u><em>Total number of trucks in Henry's collection - Number of trucks already in his miniature car collection.</em></u>

=80-5

=75.

Therefore, her aunt buy 75 trucks.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A black-tailed jackrabbit hops about 7 feet in a single hop how far can a hop in 5 seconds
    7·2 answers
  • What is the value of x? 1 3 x + 1 = 1 6 (2x + 3) A) 3 4 B) 4 3 C) - 3 4 D) no solution
    15·1 answer
  • Really need help with math question.
    14·1 answer
  • 50 Points:
    14·1 answer
  • During the first 14 days 2744 people visited a new store. The same number of people visited the store each day. About how many p
    5·2 answers
  • Tickets to a show cost $10.50 for adults and $8.50 for students. A group of friends purchased 15 tickets for $149.50. How many a
    8·2 answers
  • Suppose that the first team member in a 3-person relay race must run 2 1/4 laps, the second team member must run 1 1/2 laps, and
    10·2 answers
  • It is a 375-mile drive from San Francisco to Los Angeles. A map scale shows 2 centimeters equaling 10 actual miles. How long is
    6·1 answer
  • HELPPP MEEE PLZZ ok so If i have 70$ dollars the amout is just right so i can buy 4kg of fish and 3kg of prawn so i bought it an
    15·1 answer
  • A box of cereal costs $3.69. The box has 13.7 ounces of cereal. About how much does each ounce cost?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!