1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rosijanka [135]
3 years ago
11

Find the value of x?

Mathematics
1 answer:
jekas [21]3 years ago
4 0
Hello!
The left triangle have two same side length so the two bottom angles are the same which is (180-56)/2=62
See the left triangle bottom right angle and the right triangle bigger angle have the sum of 180 degree so the bigger angle=180-62=118
The right triangle also have two same sides so they also have same angle degree so x=(180-118)/2=31
Have a great day!
You might be interested in
What is a mother function
zmey [24]
A mother function is the simplest function of a family of functions. 
7 0
2 years ago
Please help me as fast as you can PLEASE
e-lub [12.9K]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
A rocket is shot in the air at an initial velocity of 12 800 miles per hour. If 1 mile is equal to 5 280 feet, then what is the
Natasha_Volkova [10]

Answer:

GIVEN,

Initial velocity of the rocket = 12800miles/hour

1 mile = 5280 feet

Initial velocity of the rocket in miles/second = (12800*5280)/60*60 feet/second = 18773.33333...feet/second.

THANK YOU FOR READING.

6 0
3 years ago
- 21-p-11)<br><br> Giving branliest
posledela

Answer:

-32-p

Step-by-step explanation:

you combine the like terms which would be -21 and -11. that gives you -32 and -p is just by its self since there are no terms to combine it with

6 0
2 years ago
Please solve for x will mark brainliest answer
inna [77]

Answer:

x ≥ - 8

Step-by-step explanation:

Given

\frac{x}{2} ≥ - 4

Multiply both sides by 2 to eliminate the fraction

x ≥ - 8

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the value of |4|
    15·1 answer
  • the pencil and the laptop computer are both tools that help writers accomplish their tasks. Follow the clues below to find the y
    6·1 answer
  • Read the following conjecture.
    8·2 answers
  • Paul can purchase 3 muffins for $1.35. At this rate what is the cost of 10 muffins
    13·2 answers
  • Which is the better buy $6 for 3 packages or $5 for 2 packages
    13·2 answers
  • HELP PLS I WILL GIVE BRAINLIEST. NO LINKS!!!
    12·1 answer
  • What is the volume of a cylinder with base radius 4 and height 7?
    13·2 answers
  • A group of friends were working on a student film that had a budget of $1300. They used $546 of their budget on props. What perc
    12·1 answer
  • Click an item in the list or group of pictures at the bottom of the problem and, holding the button down, drag it into the corre
    13·1 answer
  • Estimates by first rounding each number to the place value 1.8×3.62
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!