1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aksik [14]
2 years ago
12

A package of 5 pairs of insulated socks costs $36.95. What is the unit price of the pairs of socks

Mathematics
2 answers:
Sergeeva-Olga [200]2 years ago
3 0

Hey there! :)

Answer:

$7.39 per pair of socks.

Step-by-step explanation:

Find the price per pair of socks by dividing the total price by the number of socks:

36.95 ÷ 5 = $7.39 per pair of socks.

puteri [66]2 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

cost of 5 pairs of socks = $36.95

∴ Cost of 1 pair of socks = 36.95 ÷ 5

= $7.39

hope this helps

plz mark it as brainliest!!!!!!!

You might be interested in
How can I use math to explain why other people's work is right or wrong?
valentinak56 [21]

Answer:

you can use math to explain others wrong by maybe doing calculations

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Please help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
NISA [10]
Last one I think so
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Fill in the blanks thanks
Mademuasel [1]

Answer:

Um threre is no blanks or there is no question.

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
What is 4 yards 1 foot and 3 inches minus 2 yards 1 foot and 9 inches?
alexdok [17]
1 yard 2 feet 6 inches
5 0
2 years ago
What is the equation of this line?
cricket20 [7]

Answer:

y=1/2x-2

Step-by-step explanation:

the line is at its y-intercept at (0,-2) letting you know that there will be a -2 after the X.

the line is going up 1 vertical box every 2 horizontal boxes letting you know that the slope is 1/2x

8 0
2 years ago
Other questions:
  • 100\400<br> As a percentage
    5·2 answers
  • A college finds that 38% of the students taking a foreign language are enrolled in Spanish. If 988 students are taking Spanish,
    6·1 answer
  • Of the following fractions. which is least? 4/7 2/3 3/8 3/5
    9·2 answers
  • Help please guys I need help
    14·1 answer
  • In simplest form, what is the ratio of triangles to circles?
    15·2 answers
  • Please help ASAP 40 pts
    7·2 answers
  • If 2, a, b, −54 forms a geometric sequence, find the values of a and b.
    5·1 answer
  • 61 divided by 5320<br><br><br> use compatible numbers to estimate the quotient
    14·2 answers
  • Round 657 to the nearest ten
    6·2 answers
  • The linear regression equation is y = 61. 93x - 1. 79. According to the model, the slope can be interpreted as:
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!