A package of 5 pairs of insulated socks costs $36.95. What is the unit price of the pairs of socks
2 answers:
Hey there! :)
Answer:
$7.39 per pair of socks.
Step-by-step explanation:
Find the price per pair of socks by dividing the total price by the number of socks:
36.95 ÷ 5 = $7.39 per pair of socks.
Answer:
Step-by-step explanation:
cost of 5 pairs of socks = $36.95
∴ Cost of 1 pair of socks = 36.95 ÷ 5
= $7.39
hope this helps
plz mark it as brainliest!!!!!!!
You might be interested in
Answer:
7(X+2)
5(Y-5)
(-3X-3^3)
-3(X+1^3)
if the sphere has a diameter of 5, then its radius is half that, or 2.5.
![\bf \textit{volume of a sphere}\\\\ V=\cfrac{4\pi r^3}{3}~~ \begin{cases} r=radius\\[-0.5em] \hrulefill\\ r=2.5 \end{cases}\implies V=\cfrac{4\pi (2.5)^3}{3}\implies V=\cfrac{62.5\pi }{3} \\\\\\ V\approx 65.44984694978736\implies V=\stackrel{\textit{rounded up}}{65.45}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cbf%20%5Ctextit%7Bvolume%20of%20a%20sphere%7D%5C%5C%5C%5C%20V%3D%5Ccfrac%7B4%5Cpi%20r%5E3%7D%7B3%7D~~%20%5Cbegin%7Bcases%7D%20r%3Dradius%5C%5C%5B-0.5em%5D%20%5Chrulefill%5C%5C%20r%3D2.5%20%5Cend%7Bcases%7D%5Cimplies%20V%3D%5Ccfrac%7B4%5Cpi%20%282.5%29%5E3%7D%7B3%7D%5Cimplies%20V%3D%5Ccfrac%7B62.5%5Cpi%20%7D%7B3%7D%20%5C%5C%5C%5C%5C%5C%20V%5Capprox%2065.44984694978736%5Cimplies%20V%3D%5Cstackrel%7B%5Ctextit%7Brounded%20up%7D%7D%7B65.45%7D)
60 mm converts to 6 centimeters.
the ratio of 6 to 45 can be simplified to
2 : 15
Answer:
Area = 406
Step-by-step explanation:
First things first: Divide the shape
Here is how I did it:
21 x 16
14 x 5
Now solve:
21 x 16 = 336
14 x 5 = 70
Now add:
336 + 70 = 406
So the area is 406
Answer:
i have done the cutting of x's exponent
Step-by-step explanation:
= 3x - 30+9 =0
= 3x - 21 =0
= 3x= 21
= x = 21/3
x= 7 this the answer