1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nina [5.8K]
3 years ago
7

A delivery truck can transport packages weighing at most 3,800 pounds(lbs) and with a volume of no more than 400 cubic feet (ft^

3). The truck transports only two sizes of packages: A small package weighing 30 lbs with a volume of 4ft^3 and a large package weighing 65 lbs with a volume of 9ft^3. Let x represent the number of small packages and y represent the number of large packages. Which system of inequalities describes the possible numbers of packages the truck can transport at one time?
A. 6x+13y≥760 and 4x+9y≥ 400
B. 6x+ 13y ≤ 760 and 4x+9y≤400
C. 15x+2y≤ 1,900 and 65x + 9y≤ 400
D. 15x +12y≥ 1,900 and 65x+9y≥ 400
Mathematics
1 answer:
Makovka662 [10]3 years ago
7 0
Let's approach this problem by slowly eliminating choices.

First consider the keyword "at most" and "no more than". This means that the inequality should be less than or equal to the constant value stated. This will automatically eliminate two choices with the greater than symbol favoring the variables - choices A and D.

Next we associate the right constants to the right coefficients of variables. The two kinds of weight the truck transports are 30 and 65 lbs, and we know that this should not exceed 3,800 lbs. This is therefore our first inequality. The other inequality is for the volume. The combinations of the two volumes 4 and 9 cubic feet should not exceed 400 cubic feet when transported.

If you try to construct the inequality and miss it among the choices, don't worry! Let's try doing some simplifications first and see if it matches either B or C.

After simplification you can get 6x+13y \leq 760 from dividing the equation by 5 and 4x+9y \leq 400 for leaving it as it is.

Looking carefully, we can see that this is equivalent to option B.

ANSWER: B.
You might be interested in
What is the unit rate for $240 for 4 days
frosja888 [35]
I think it is $60 per day
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve 3e = -27 show work<br>this one i dont understand how to do​
max2010maxim [7]

Answer:

<h2>-9</h2>

Step-by-step explanation:

This would be -27/3 = -9

6 0
2 years ago
Shows that usually cost $124.95 are on sale for $87.46. What percent off are they?
Ad libitum [116K]

Answer: They are 30% off


Step-by-step explanation:

$124.95 - 30% (37.485)

124.95-37.485= 87.465

4 0
3 years ago
745,651 rounded to the nearest hundred thousand
sveticcg [70]
745,651
745,650
745,700
746,000
750,000
800,000
8 0
3 years ago
I need help on this one plizz
andrew11 [14]
I'm probably wrong but here you go!

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A point p is on the bearing of 335 from a point Q find the bearing of Q from P
    8·1 answer
  • Given the table, what is the y-intercept of the linear function?
    15·1 answer
  • #9. Solve: 8x + 5 = 3x + 15<br><br> X = 4<br> x = 2<br> x = 20/11<br> x = 20
    12·1 answer
  • In 4 month, 104 gallons were used(determine gallons per month)
    7·1 answer
  • Please help for a lot of points and brainleyst awnser if you do the whole thing
    13·1 answer
  • Please Help Me With This Geometry Question!! Thank You :)
    13·1 answer
  • Pls help i really need this​
    8·2 answers
  • Which inequality is represented by this graph?
    11·1 answer
  • Please answer it is urgent thank you!
    6·1 answer
  • Find the area and side length of square ACEG.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!