1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mrrafil [7]
3 years ago
10

What is the scale factor?

Mathematics
1 answer:
Leni [432]3 years ago
4 0
The scale factor is 5/3
You might be interested in
At the grocery store, Emily notices that it costs
Dmitriy789 [7]

Answer:

4.34

Step-by-step explanation:

2.48/40=0.062 per ounce

0.062 x 70 = 4.32 for 70 ounces

4 0
2 years ago
Darryl deposits $1,500 into a savings account that has a simple interest rate of 2.7%. Lori deposits $1,400 into a savings accou
igor_vitrenko [27]
Darryl:
Answer:
A = $1,905.00

(I = A - P = $405.00)

Equation:
A = P(1 + rt)

Lori:

Answer:
A = $1,932.00

(I = A - P = $532.00)

Equation:
A = P(1 + rt)

Thus $532-$405= $127 more in Lori's account
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Johnny ran at a constant rate of 5.125 miles per hour.If he ran for 2,116 hours, what was his average rate per second
kogti [31]
7,394,050 per second 
3 0
2 years ago
Add the two expressions. 8.9x−5 and −6.8x+8 Enter your answer, in simplified form, in the box.
Verizon [17]
Let's simplify step-by-step.<span><span><span><span>8.9x</span>−5</span>−<span>6.8x</span></span>+8</span><span>=<span><span><span><span><span><span>8.9x</span>+</span>−5</span>+</span>−<span>6.8x</span></span>+<span>8

</span></span></span>Combine Like Terms:<span>=<span><span><span><span>8.9x</span>+<span>−5</span></span>+<span>−<span>6.8x</span></span></span>+8</span></span><span>=<span><span>(<span><span>8.9x</span>+<span>−<span>6.8x</span></span></span>)</span>+<span>(<span><span>−5</span>+8</span>)</span></span></span><span>=<span><span>2.1x</span>+<span>3

The simplified answer is </span></span></span><span><span>2.1x</span>+<span>3</span></span>
8 0
3 years ago
How much of each snack should hunter purchase to satisfy this senerio
bagirrra123 [75]
B is the correct answer
3 0
2 years ago
Other questions:
  • I need help quick pelase
    7·1 answer
  • PLZ ANSWER FAST I GIVE BRAINLIEST Which algebraic expression represents “the product of a number and five”?
    13·2 answers
  • Larry harvested 4/5 of his crops already he is able to harvest 1/10 of the crops per day how many days will it take for Larry to
    8·1 answer
  • The given line passes through the points and (4,1).
    15·1 answer
  • 17-21 can someone plz help me with those I need help and show work bc I don’t understand this plzzzz and thank you
    9·1 answer
  • You purchase pair of pants for $34.60 and a shirt for $12.30. If you need to pay 8% sales tax, what is the final price?
    12·1 answer
  • On a exam with 80 problems, Roger solved 68 of them. What percentage of the problems Dudu he solve?
    5·2 answers
  • Unit 4 homework 6 Gina Wilson
    6·1 answer
  • What is the equation of the line that passes through the point (- 4, 1) and has slope of - 3/4 ?
    13·1 answer
  • What is 17/20 - 4/15
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!