Answer:
4.34
Step-by-step explanation:
2.48/40=0.062 per ounce
0.062 x 70 = 4.32 for 70 ounces
Darryl:
Answer:
A = $1,905.00
(I = A - P = $405.00)
Equation:
A = P(1 + rt)
Lori:
Answer:
A = $1,932.00
(I = A - P = $532.00)
Equation:
A = P(1 + rt)
Thus $532-$405= $127 more in Lori's account
Let's simplify step-by-step.<span><span><span><span>8.9x</span>−5</span>−<span>6.8x</span></span>+8</span><span>=<span><span><span><span><span><span>8.9x</span>+</span>−5</span>+</span>−<span>6.8x</span></span>+<span>8
</span></span></span>Combine Like Terms:<span>=<span><span><span><span>8.9x</span>+<span>−5</span></span>+<span>−<span>6.8x</span></span></span>+8</span></span><span>=<span><span>(<span><span>8.9x</span>+<span>−<span>6.8x</span></span></span>)</span>+<span>(<span><span>−5</span>+8</span>)</span></span></span><span>=<span><span>2.1x</span>+<span>3
The simplified answer is </span></span></span><span><span>2.1x</span>+<span>3</span></span>