1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
daser333 [38]
4 years ago
15

Select the three unit rates that can be used to describe the price of coffee. $2.10 per cup $6.00 per 16 ounces $8 per can $11 p

er pound
Mathematics
2 answers:
Daniel [21]4 years ago
6 0
You can use more unit for describe  price of coffee, j will give you tree units:
kilogram,
gram,
miligram


uysha [10]4 years ago
5 0
<h3>Answer:</h3><h3>(A.) $2.10 per cup</h3><h3>(C.) $8 per can</h3><h3>(D.) $11 per pound</h3>

Step-by-step explanation:

Choices are

(A.) $2.10 per cup

(B.) $6.00 per 16 ounces

(C.) $8 per can

(D.) $11 per pound

Now, the coffee can be presents in cups, when we buy it ready to drink, in can in the supermarket or per pound in the local market, most of the time fresh coffee is sold per pound.

On the other hand, the coffee doesn't have an ounce presentation,

Therefore, the right answers are A, C and D.

You might be interested in
Which of the following correctly justifies statement 4 of the two-column proof?
slavikrds [6]

Answer:

D.Transitive property of equality

Step-by-step explanation:

We are given that segment JK is parallel to segment LM

We have to prove \angle 3=\angle 6

We have to find which option correctly justifies the statement 4 of the two - column proof.

1.Statement : JK is parallel to segment LM

Reason: Given

2.\angle 7\cong \angle 6

Reason: Vertical angles theorem

3.\angle 3\cong \angle 7

Reason:Corresponding angles theorem

4.\angle 3\cong \angle 6

Reason: Transitive property of equality.

If a=b and b=c then a=c

Hence, option D is true.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can you please solve ax+z=w-y for a please???​
Varvara68 [4.7K]

Answer:

ax + z = w - y \\ ax = w - y - z \\ a =  \frac{w - y - z}{x}  \\ thank \: you \:

3 0
3 years ago
A marine biologist is doing research on shellfish that lives 80 feet below sea level. The marine biologist dives into the sea at
Pepsi [2]
It will be 16 seconds

5 0
3 years ago
0.5s + 1 = 7 + 4.5s<br><br> Show work, and answers please. This is for algebra 1.
ioda
0.5s + 1 = 7 + 4.5s   Subtract 4.5s from both sides
  -4s + 1 = 7              Subtract 1 from both sides
       -4s = 6              Divide both sides by -4
          s = -\frac{6}{4}   Simplify
          s = -\frac{3}{2}
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
A cell phone store sells the basic model of a phone for $30 and the upgraded model for $100 when a customer signs a two-year agr
mixer [17]
<span>You need to set up 2 equations for this, a system to be exact let x represent the cheaper phone and y represent the upgraded phone for store costs you will have 5x+25y=200 for selling prices you will have 30x+100y=900 set these two equations together 5x+25y=200 30x+100y=900 multiply the first one by -4 and add them -20x-100y=-800 30x+100y=900 10x=100 x=10 10 cheaper phones, plug into any equation again 5(10)+25(y)=200 y=6<<<6 upgraded phones</span>
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Jasmine can run 4 5/6 miles in 2/3 of an hour. how many miles can she run 1 hour simplify comepletly
    5·1 answer
  • Round 11,367 nearest thousand
    7·1 answer
  • What is the weight of a 19 kg box on earth ?
    14·1 answer
  • A scale on a map shows that 2 inches equals 25 miles how many inches on the map represents 60 miles?? I NEED HELP ASAP
    10·2 answers
  • What is the degree of the monomial 5x^12
    10·2 answers
  • An industrial/organizational psychologist has been consulting with a company that runs weekend job-seeking workshops for the une
    6·1 answer
  • Explain how the position of the decimal point changes in a quotient as you divide by increasing powers of 10.
    9·1 answer
  • What is 9 · y − 8 ÷ 4 when y = 5??
    5·1 answer
  • Can someone really help me with this and more questions like this
    7·2 answers
  • Please help with this ratio problem!
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!