1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
daser333 [38]
3 years ago
15

Select the three unit rates that can be used to describe the price of coffee. $2.10 per cup $6.00 per 16 ounces $8 per can $11 p

er pound
Mathematics
2 answers:
Daniel [21]3 years ago
6 0
You can use more unit for describe  price of coffee, j will give you tree units:
kilogram,
gram,
miligram


uysha [10]3 years ago
5 0
<h3>Answer:</h3><h3>(A.) $2.10 per cup</h3><h3>(C.) $8 per can</h3><h3>(D.) $11 per pound</h3>

Step-by-step explanation:

Choices are

(A.) $2.10 per cup

(B.) $6.00 per 16 ounces

(C.) $8 per can

(D.) $11 per pound

Now, the coffee can be presents in cups, when we buy it ready to drink, in can in the supermarket or per pound in the local market, most of the time fresh coffee is sold per pound.

On the other hand, the coffee doesn't have an ounce presentation,

Therefore, the right answers are A, C and D.

You might be interested in
WILL GIVE BRAINEST <br>you invest 300$ in an account....
Lapatulllka [165]
It will be B. <span>(300 * 0.075 * 10) + 300 = 225 + 300 = $525</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Thomas sold 412 boxes of cookies at a cost of 1175 what is an estimate closest to the cost of a box of cookies
Nata [24]

Answer:

285

Step-by-step explanation:

1175 divided by 412 = 2.85194174757

that would be around 2.85

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help Me Please I need help
Neko [114]

Answer:

Step-by-step explanation:

m = \frac{y_{2} -y_{1} }{x_{2} -x_{1} }

y - y_{1} = m( x - x_{1} )

y = mx + b

~~~~~~~~~~~

(4, 5)

( - 6, 15)

m = (15 - 5) / ( - 6 - 4 ) = - 1

y - 5 = ( - 1)( x - 4 )

y =<em> (- 1) </em>x + <em>9</em>

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Dding and Subtracting Decimals struction Active Finding an Account Balance Dewan's bank account balance is -$16.75. He deposits
inessss [21]

Answer: 24.34 is his balance.

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the zeros of the function.
Rudik [331]

Answer:

Lesser x = -9

Greater x = 9

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Which is the simplified form of x Superscript negative 12?
    5·2 answers
  • Triangle Abc is right triangle, and the measure of angle A is 28 percent what are the measure of two angles
    6·2 answers
  • Solve<br> 4.407 is 39% of y?
    13·2 answers
  • Please help me fast
    8·2 answers
  • 9 more than the product of 3 and 12
    12·2 answers
  • Sam paid $8.28 for 18 stamps. At this rate, how much would it cost Sam to buy 12 stamps?
    5·2 answers
  • please HELPPPPP according to the Marcus trail mix recipe 2 cups of dry food should be used for every 3 1/2 cups of salted nuts a
    9·1 answer
  • a circle has a radius of 15 centimeters and a central angle that measures 175 degrees. find the length of the arc defined by thi
    15·1 answer
  • Find the slope of the line.
    9·2 answers
  • Easy points. this is due tomorrow, the formula is given but im not sure how to solve. help? x
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!