1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anton [14]
3 years ago
12

On a 10 question multiple-choice test, where each question has 5 answers, what would be the probability of getting at least one

question wrong?
Mathematics
1 answer:
Vera_Pavlovna [14]3 years ago
4 0
The probability of getting at least 1 is 1 out of 50 questions
You might be interested in
Solve for x. x^2 + 4x = 12​
tigry1 [53]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

2^2+4(2)=12

4+8=12

So, x=2

Hope this helps.

-Amelia

6 0
3 years ago
Which fraction in equivalent to 5/20?<br>​
Genrish500 [490]
1/4 is equivalent to 5/20
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The unit rate for $920 for 40 hours
icang [17]
All that needs to be done for this question is:

920 divided by 40

once the problem has been solved the answer comes out to be:

23 dollars an hour

if you have any questions feel free to ask me ;)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use x = 3 to identify the value of each expression.<br><br> Exponent Value of expression
natta225 [31]
Dddd$$c &fguhvhjhhujgih’h
5 0
3 years ago
You work for a carpet company. You sell carpets at these prices: 100 square feet for $67, 200 square feet for $130, 400 square f
fredd [130]

Answer: A. $0.60

Step-by-step explanation:

The prices for which the carpets were sold are

1) 100 square feet for $67

2) 200 square feet for $130

3) 400 square feet for $240

4) 800 square feet for $504. We would determine the unit cost per square foot for each of them. It becomes

1) 1 square feet costs 67/100 = $0.67

2) 1 square feet costs 130/200 = $0.65

3) 1 square feet costs 240/400 = $0.6

4) 1 square feet costs 504/800 = $0.63

The unit cost per square foot of carpet for the worst deal is $0.6

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A rectangular park is
    15·1 answer
  • The product of 5 and y added to 3 algebraic expression
    7·1 answer
  • Find the length of the missing side 15 6
    5·1 answer
  • Darin needs to know the price per pound of clementines. What needs to change in the table so that the data on clementines is in
    13·1 answer
  • What is 3 quarters of 300​
    7·1 answer
  • A group of people are waiting in line for a movie premiere.Every tenth person in line will recieve a free movie ticket.Every six
    10·1 answer
  • Consider the set a = {a, b, {a, b}}, where a and b are distinct elements. the number of elements in ℘(a) is _____
    14·1 answer
  • Elena has 80 trading cards in her collection. If 15%
    10·2 answers
  • Please help!!!! I will mark brainlest
    9·1 answer
  • M measures .<br> ​(a) Find the supplement of M.<br> ​(b) Find the complement of M.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!