1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pentagon [3]
2 years ago
5

Lee drove 348 miles on Monday and 135 miles on Tuesday. is 313 miles a reasonable answer for how much farther Lee drove on Monda

y than on Tuesday? explain your answer.
Mathematics
2 answers:
MArishka [77]2 years ago
6 0
NO,313 IS NOT A REASONABLE ANSWER FOR HOW MANY MORE MILES LEE DROVE ON MONDAY THAN ON TUESDAY BECAUSE IF YOU SUBTRACT 135 FROM 248 YOU GET 213.
blagie [28]2 years ago
3 0
The answer is 214. You subtract 348 to 135.
You might be interested in
A tetrahedron is a triangular pyramid whose four faces are identical equilateral triangles. The total lateral surface area is 93
Westkost [7]

Answer:

SA = 124 cm²

Step-by-step explanation:

The lateral surface area is the area of all sides besides that base, so 93 cm² is the sum of 3 sides of the tetrahedron.  

93/3 = 31 cm² per side, there are 4 sides, so 31(4) = 123 cm² is the total surface area

6 0
3 years ago
PLEASE HELP LIKE RIGHT NOW
Grace [21]

Answer:

Question 21: -6-(-3)

Question 22: -7+12

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Trevor saves 2/3 of the money he earns at his after-school job. Suppose Trevor starts saving 1/4 as much as he s saving now. Wil
Vlad [161]
Trevor will be saving less.
If he saves a fraction of what he is currently saving he is saving a part .
Which means that he will be saving less.
4 0
3 years ago
Part C: By Tuesday, Connie fed her cat 12 ounces of cat food. Based upon her ratio, how much dog food would Connie have fed her
leonid [27]

Answer:

pee

Step-by-step explanation:

peeeeeee

6 0
2 years ago
JK = 8x – 5 and<br> KL = 7x + 3<br> Find JL
vladimir2022 [97]
Good question I’m not sure what it is but I’m sure you can look on google
6 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the next term of the following sequence.<br><br> 25, 10, 4, ...
    11·2 answers
  • How do I find x and y for the problem below? <br> -7x+2y=-13 <br> 1x-2y=11
    15·1 answer
  • ryan pays $3.78 for a bag of 14 tangerines. find the unit price in dollars per tangerine. if necessary round your answer to the
    12·1 answer
  • Houston Elementary School is selecting students to be in the winter festival show. There are 4 roles left but there are 12 stude
    9·2 answers
  • Complete the statement to explain why 300 / 30 = 10
    10·1 answer
  • If a student receives 86 text messages during this class, how many text messages did he or she receive per minute?
    7·1 answer
  • Evaluate numerical expression
    9·2 answers
  • Help plz :( it’s rlly hard
    8·2 answers
  • (10 POINTS) answer ASAP if you can
    12·2 answers
  • Can someone please help me out?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!