1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MariettaO [177]
3 years ago
13

A food processor packages orange juice in small jars. The weights of the filled jars are approximately normally distributed with

a mean of 10.5 ounces and a standard deviation of 0.3 ounce. Find the proportion of all jars packaged by this process that have weights that fall above10.95 ounces.
Mathematics
1 answer:
vovikov84 [41]3 years ago
4 0

Answer:

6.68 %.

Step-by-step explanation:

The standardised z-score = ( 10.95 - 10.5) /  0.3

= 1.5.

Looking up the Normal Distribution tables ( area to the left) 1.5 corresponds to  0.93319 so for   a  weight above 10.95 the proportion is

1 - 0.93319 = 0.06681

= 6.68%.

You might be interested in
What is 5 times a number ,r, decreased by seven
Lapatulllka [165]

Answer:

5n - 7 < 23

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Explain step by step please!
adelina 88 [10]

Answer:

Each book weighs 2.5 pounds.

Step-by-step explanation:

75/2.5 is 30.  Or you could also get the answer by 30* 2.5 which it would be 75. So, therefor, the answer is 2.5.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the absolute value of the complex number -4-√2
Zepler [3.9K]
|a+bi| = √(a² + b²)

-4-√2 i -> take a = -4 and b = -√2

|-4-√2 i| = √[ (-4)² + (<span>-√2)² ]
               = </span><span>√[ 16 + 2<span> ]
               </span></span><span>= √[ 18 ]</span> = <span>√[ 9 * 2 ]
               = 3√2
the absolute value is 3√2</span>

6 0
3 years ago
Two of your friends go bowling. One friend rents a pair of bowling shoes for $3 and bowls 3 games. The other friend brings his o
Nesterboy [21]

Answer: The cost of each game is $2.50

Step-by-step explanation:

Let's find the equations for each friend:

Friend 1:

Pays $3 for the shoes, and plays 3 games, then if X is the cost of each game, Friend 1 pays a total of:

$3 + 3*X

Friend 2:

This friend buys a soda for $0.50, and he plays 4 games, remember that the cost of each game was X. then this friend pays:

$0.50 + 4*X

And we know that both friends pay the exact same amount, then we can write:

$3 + 3*X = $0.50 + 4*X

And solve this for X.

We need to isolate X, then we can move all the terms with X to the right, and all the terms without X to the left:

$3 - $0.50 = 4*X - 3*X

$2.50 = (4 - 3)*X = X

This means the cost of each game is $2.50

4 0
3 years ago
What is the unit rate for $80 for 16 tickets
suter [353]
5 dollars a ticket. Divide 80/16 to get tour answer.
7 0
4 years ago
Other questions:
  • What is the slope of the line? 0, -1
    14·1 answer
  • Looking at the waves on an ocean beach, a girl notices that the waves reach the shore at the same time apart. She also notices t
    12·2 answers
  • A manufacturer of metal fasteners expects to ship an average of 1197.00 boxes of fasteners per day. A random sample of 24 days p
    5·1 answer
  • Find the sum of the 30th term of the following terms <br> 9,17,25
    5·2 answers
  • Solve. Use a calculator as needed for evaluating formulas.
    9·1 answer
  • I have a brain and I know most of you are using brainly to cheat in school
    15·1 answer
  • Is −3 a solution to the equation 3 − 5 = 4+ 2? Explain.
    8·2 answers
  • Which best explains why the equation y=2x+3 does or does not represent a proportional relationship?
    10·1 answer
  • Determine whether the quadrilateral is a parallelogram using the indicated method​
    14·1 answer
  • Given: x+21=7(x+9)<br> Find: x^2+5x
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!