1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tpy6a [65]
3 years ago
15

Describe a real-life multiplication situation for which an estimate makes sense

Mathematics
1 answer:
Darya [45]3 years ago
5 0
Hfhfhffhhdydtyeyhdurufyyfhgyfhhfgueyhftfh
You might be interested in
The square of a number is 12 less than 7 times the number. What is the number? –4 or –3 –4 or 3 –3 or 4 3 or 4
yKpoI14uk [10]

Answer:

Answer: D (3 or 4)

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Help please im not sure
Lisa [10]

Answer:

the first and last

Step-by-step explanation:

its correct

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Julia writes 2 fractions with the same denominator that have numerators 5 and 7 what could the denominator be if the sum is less
Alborosie
5+7=11 so any denominator above 12
6 0
3 years ago
How long would it take to make 4.5 million dollars with a yearly income of 1000 USD?
Angelina_Jolie [31]

Answer:

4,500 days, years, or months

Your income is $1000, and you are trying to get $4,500,000.

You can do this is by dividing $4,500,000 with $1000.

<u>Division</u>

4500000/1000

Cross out all the numbers of 1000 into 4500000 until you get 1.

Since there are 3 zeros in 1000, you cross 3 out in 4,500,000

So, your answer will be 4,500.

It will take 4,500 days, years, or months (You didn't say the unit)

6 0
3 years ago
After a 60% ​reduction, you purchase a new washing machinewashing machine on sale for ​$256. what was the original price of the
madreJ [45]

Answer: 640

Step-by-step explanation:

if 256 is 40%, then 64 is 10%, making 640 100%

8 0
2 years ago
Other questions:
  • alicia got 60 questions correct on her science test. if she received a score of 75% how many questions were on the test?
    6·1 answer
  • A northbound train and a southbound train meet each other on parallel tracks heading in opposite directions. The northbound trai
    5·1 answer
  • The vertex angle of an isosceles triangle measures 40°. What is the measure of a base angle?
    13·2 answers
  • Matthew is training to participate in a half marathon. The table below shows the number of miles he runs in weeks 1 and 2. Week
    6·2 answers
  • A sweater costs $12 more than a shirt. Together they cost $46. What was the price of the shirt
    9·1 answer
  • One apple and three oranges cost $5.10 and another 5 oranges and one Apple cost $7.50 what is the price of one apple and one ora
    13·1 answer
  • How is a net useful when finding the surface area or prisms and pyramids?
    13·1 answer
  • Brent divided 31/2 by 7 what number did he get
    13·1 answer
  • YO HELP ME OUT PLEASE!!!!
    6·1 answer
  • Korina used 9.3 pints of blue paint and white paint to paint her bedroom walls. 3/5 of this amount is blue paint, and the rest i
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!