1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Katena32 [7]
4 years ago
7

a car with 5 tires (four road tires and a spare in the trunk) travelled 30000 km. All five tires we used equally. How many km of

wear are on each tire ?
Mathematics
2 answers:
kupik [55]4 years ago
6 0

because there are 5 tires available and only 4 tires are used at a time each tire travels 4/5 of the distance

 lets use 1000 km for example:

 1000/5 = 200 km

The first  200 km we use tires 1, 2, 3, 4
The second 200 km we use tires 1, 2, 3, 5
The third  200 km we use tires 1, 2, 5, 4
The fourth 200 km we use tires 1, 5, 3, 4
The fifth  200 km we use tires 5, 2, 3, 4

 breaking it into 5ths you can see each tire is used 4/5 of the time

so: 30000 x 4/5 = 24000 km on each tire

sineoko [7]4 years ago
4 0
30,000 / 5 = 6000  <== so each tire was used for 6000 km.
You might be interested in
Pls help ill give a brainly ​
Kipish [7]

Answer:

C. Positive 6

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please I need help with these 3 questions with explanation. See attached below.
amm1812

Answer:

  18. compound interest

  19. simple interest

  20. simple interest

Step-by-step explanation:

For these problems, the initial balance is irrelevant. All that matters is the multiplier of that balance. For simple interest at rate r for t years, the multiplier is ...

  simple interest multiplier = (1 +rt)

For interest compounded annually, the multiplier of the initial balance is ...

  compound interest multiplier = (1 +r)^t

A spreadsheet can do the computations for you.

___

As an example of the computations involved, consider problem 19:

  simple interest multiplier = 1 + 0.13·6 = 1.78

  compound interest multiplier = 1.10^6 = 1.771561

The latter is less than the former, so the simple interest account will have the (slightly) greater balance at the end of 6 years.

7 0
3 years ago
find the distance between point A(-3,5) and point B(4,-6) in the coordinate plane. 1- What is the distance formula? 2- plug in t
IrinaK [193]
<span>1- What is the distance formula?
distance = </span>√(x2-x1)² + (y2-y1)²<span>

2- plug in the correct values from the problem, write the diatance formula with substituted values
</span>distance = √(4-(-3))² + (-6-5)²
<span>
3- simplify the expression, what is the distance between the two points?
distance = </span>√170 = 13.04
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Marco was shopping for markers and lead pencils. The cost of markers is $4, and the cost of each lead pencil is $3. If Macro can
never [62]

This shows that Marco can buy at most 5 pencils

<h3>Inequalities</h3>
  • Let the price of each pencil Marco can  buy be "x"

If the cost of markers is $4, and the cost of each lead pencil is $3 with at most $15 spent, hence;

  • 4 + 3x ≤ 15

Subtract 4 from both sides

3x  ≤ 15

x ≤ 15/3

x ≤ 5

This shows that Marco can buy at most 5 pencils

Learn more on inequalities here:

brainly.com/question/24372553

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can someone please answer this asap (50 Points)<br> Graph the following piecewise function.
kiruha [24]

answer D for the equation

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • It costs $2.99 for a dozen bagels at the local bakery. What is the unit rate per bagel?
    6·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP ILL APPRECIATE IT SOOO MUCH
    9·1 answer
  • Tell me the answerrr plz
    10·1 answer
  • In a particular region of a national park, there are currently 330 deer, and the population is increasing at an annual rate of 1
    12·1 answer
  • Can someone help me thanks
    14·1 answer
  • Simplify: 5^ -3 • 5^ 5<br><br> 25^ 8<br> 25^ -15<br> 5^ -3<br> 5^ 2
    10·2 answers
  • 156 students at summer camp There are 13 cabins an equal number of students sleep in each cabin how many students stay in each c
    15·1 answer
  • The graph shows the number of gallons of white paint that were mixed with gallons of blue paint in various different ratios:
    7·2 answers
  • LA Fitness charges a registration fee of $75 plus $35.75 per month for members. Gold's Gym charges a registration fee of $164 pl
    13·1 answer
  • Brainliest reward need brief working out
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!