Answer: The APT identifies all relevant factors that affect the realized returns on stocks.
Explanation:
Arbitrage pricing theory (APT) is an idea that has to do with the fact when the linear relationship between the macroeconomic variables and the expected return of an asset are analysed, such assets return can be forecasted.
In arbitrage pricing theory, several risk factors are used in determining prices. It also identifies all relevant factors that affect the realized returns on stocks.
Answer:
d. A customer survey
Explanation:
Data collected by researchers for the first time for a specific study is primary data. A customer survey is a method of collecting primary data. A customer survey gathers information on the research topic directly from respondents.
Primary data like surveys are costly and consume time to collect, unlike secondary data. Other methods of collecting primary data include administering questionnaires, direct or indirect personal interviews, field observations, and experiments.
Answer:
Idea generation.
Explanation:
The new product development process is a process of taking a product to the market. It is a part of product design. The process continues till the life cycle of product is over.
There are several stages of the new product development.
The stage in which the Apple company is, in the given scenario, is idea generation.
Idea generation is the first stage of the new product development. In this stage, the company seeks for ideas for creating or developing new products.
Therefore, idea generation is the correct answer.
Answer:
The variable cost per unit is $1.54
Explanation:
Variable costs are those cost which vary with the change in production of units means higher the production higher cost and lower production will result in lower cost e.g Material cost, labor cost etc.
On the other hand fixed cost the cost which does not vary with the production of units. It is fixed no matter what is the level of production.
According to given data:
Total Cost = $500,000
Fixed Cost = $260,000
Variable cost = Total cost - fixed cost
Variable cost = $500,000 $260,000
Variable cost = $240,000
Number of units = 156,000
Variable cost per unit = $240,000 / 156,000 = $1.54 per unit
Answer:
If the workers had been paying other people to perform the household activities prior to unemployment, then total production will fall.
Explanation: