1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Travka [436]
3 years ago
14

You buy a 33-pound bag of flour for $9 or you can buy a 1- pound bag for $0.39. Compare the per pound cost for the large and sma

ll bag. How much is the pounds per dollars
Mathematics
1 answer:
DanielleElmas [232]3 years ago
6 0

Answer:

see below

Step-by-step explanation:

9 dollars / 33 lbs = .272727 dollars per lb

.39 / 1 lbs = .39 per lb

The large bag is less expensive

You might be interested in
68 DIVIDED BY 17<br> whats the answer
koban [17]
The answer will be 4
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ILL GIVE BRAINLIEST
Art [367]

Answer: 10

Step-by-step explanation:

count the dots from number 2 and below

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Dylan read his book for 2 2/3 hours and Faith read her's for 1 1/5.How much longer did did Dylan read then Faith?
Damm [24]

Answer:

1 7/15

Step-by-step explanation:

2-1=1

then you make 2/3 and 1/5 have the same denominator -

5*3=15

?/15                       ?/15

multiply 2 by 5 which is 10, so 10/15

then multiply 1 by 3 which is 3/15

subtract 3/15 from 10/15 which is 7/15

4 0
3 years ago
Please answer the question. ​
GalinKa [24]
Answer: x = 11

Explanation: if u want more math questions just ask me ok
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the first step in solving this system of equations?
DiKsa [7]

Step-by-step explanation:

Multiply the first equation by 7 and the second by 2

8 0
3 years ago
Other questions:
  • -3/4 - 1/5 divide by 2/5 = ? <br> can you explain how to work this problem also
    15·1 answer
  • The local business will donate $5.00 for every 10 tickets
    7·1 answer
  • Which mixed number is equivalent to this decimal?  8.00027  
    14·1 answer
  • B) y = log2 (4" - 4)<br> find the inverse of this equation
    9·1 answer
  • 1 Mrs. Castro has 100 spoon and 80 forks if she put them in buckets what is the biggest number of spoon or forks that bucket wil
    11·1 answer
  • Can someone help me with this math homework please!
    14·2 answers
  • Solve active attachment
    13·1 answer
  • Please help if you can thank you.
    11·2 answers
  • Are these answers right? if not tell me what number and the explanation thank you :)
    9·1 answer
  • John has a bookcase with 5 shelves. There are k books on each shelf. Using k , write an expression for the total number of books
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!