1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irina [24]
4 years ago
12

What is 23b^4+(-10b^4) simplified?

Mathematics
2 answers:
saw5 [17]4 years ago
7 0
23b^4+(-10b^4)
23b^4-10b^4)
13b^4
DiKsa [7]4 years ago
4 0
The answer would be 13b^4.
You might be interested in
Can anyone help me out on this question
statuscvo [17]

12/4(-1)+2=

12/-4+2 =

12/-2 =

-6

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A dressmaker needs to cut 12-inch pieces of ribbon from rolls of ribbon that are 9 feet in length. How many 12-inch pieces can t
Tems11 [23]

Answer:

so the question is very interesting and the answer is 12 × 15 so the answer is 180 rolls of ribbons

8 0
3 years ago
-3/4x>12 solve for x​
Ad libitum [116K]

Answer:

\Huge\boxed{\mathsf{\rightarrow X

Step-by-step explanation:

\Large\boxed{\mathsf{SUBJECT: MATH}}

Isolate x on one side of the equation.

Find the value of x.

First, multiply -1 from both sides.

(-3/4x)(-1)<12(-1)

Solve.

12(-1)=-12

3/4x<-12

Next, multiply 4 from both sides.

4*3/4x<4(-12)

Solve.

Multiply the numbers from left to right.

4(-12)=-48

3x<-48

Then, divide by 3 from both sides.

3x/3<-48/3

Solve.

Divide the numbers from left to right.

-48/3=-16

X<-16

\Large\boxed{\Rightarrow \mathsf{X

The correct answer is x<-16.

6 0
3 years ago
Which of the following expressions “ the sum of n and the sum of n and 6 ?
faltersainse [42]

what do u mean by that

3 0
3 years ago
5. How many solution/s do linear inequality in two variable have?
Lostsunrise [7]

Answer:

5

C. 2

6.

A. (4, 5)

7.B.broken

line.

8.A.above the line

9.. 2x + y < 4

10.D. (-2,-3)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • a group consisted of 2 girls for every boy. 24 girls joined the group. there are now 5 girls for every boy. how many boys are in
    7·2 answers
  • 1kg=£2.2 how many kg are there in £6.4
    6·1 answer
  • What is the unit price for the cans of lemonade at each of the store 24packs 2 for 9 12packs 4 for 10 12packs 3 for 9
    11·2 answers
  • Sheryl takes a summer job selling hats for a local soccer team. She realizes that there is a relationship between the number of
    11·1 answer
  • Find the midpoint of PQ
    9·1 answer
  • Is 0.99 an repeating number
    6·1 answer
  • Whats the answer for -2x+11+6x ?
    9·1 answer
  • X
    13·1 answer
  • Layla emptied out her change jar to buy a new binder for school. She found 147 coins consisting of dimes and nickels that totale
    7·1 answer
  • Which point is (3,0)?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!