Answer:
The values of 'x' are -1.2, 0, 0,
or
.
Step-by-step explanation:
Given:
The equation to solve is given as:

Factoring
from all the terms, we get:

Now, rearranging the terms, we get:

Now, factoring
from the first two terms and 6 from the last two terms, we get:

Now, equating each factor to 0 and solving for 'x', we get:

There are 3 real values and 2 imaginary values. The value of 'x' as 0 is repeated twice.
Therefore, the values of 'x' are -1.2, 0, 0,
or
.
Answer:
x=−3+√(−y−1)(y+5)
Step-by-step explanation:
thats if your solving for x if not to math w l ay
Answer:
$0.96
Step-by-step explanation:
To find the unit price is to find the price of 1 meter.
9m = $8.64
1 m = 8.64 ÷ 9 = $0.96
Answer:
Brian have £105 left.
Step-by-step explanation:
Given,
Amount earned by Brian per week = £168
Fraction spent on rent = 1/8
Amount spent on rent = 1/8 x 168
Amount spent on rent = £42
Fraction spent on food = 1/8
Amount spent on food = 1/8 x 168
Amount spent on food = £21
Amount left = Amount earned - amount spent on rent - amount spent on food
Amount left = 168 - 42 - 21
Amount left = £105
Brian have £105 left.
I hope this helps you
1. archaic
2. evangelists
3. Norman’s
4. John Wycliffe
5. Vulgar