1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marat540 [252]
3 years ago
7

Devon is trying to find the unit price on a 6-pack of drinks on sale for 2.99$. His sister says that at that price, each drink w

ould cost just over 2.00$. Is she correct? and how do you know? If she is not, how would Devon's sister find the correct price?
Mathematics
2 answers:
Pie3 years ago
7 0

Answer:

Devon's sister is not correct.

Cost of each drink: $0.50.

Step-by-step explanation:

We have been that Devon is trying to find the unit price on a 6-pack of drinks on sale for $2.99.

His sister says that at that price, each drink would cost just over $2.00.

Since each pack consists 6 drinks, so cost of each drink would be $2.99 divided by 6, therefore, Devon's sister is not correct.

\text{Unit price}=\frac{\$2.99}{6\text{ drinks}}

\text{Unit price}=\frac{\$0.4983}{\text{ drink}}

\text{Unit price}\approx \frac{\$0.50}{\text{ drink}}

Therefore, the cost of each drink would be $0.50.

Andrew [12]3 years ago
6 0

She is not correct, because $3.00 divided by 6 is 50 cents, so by using that equation she could evaluate that she is wrong and find the correct answer.

You might be interested in
Your teacher is giving a test worth 200 points. There are a total of 32 four-point and
adelina 88 [10]
A+b=32
4a+7b=200

a = 15
b = 20

There are 15 four pointers and 20 seven pointers. You can plug in the numbers to check.

I believe this is correct. If not i am extremely sorry.
Have a wonderful day :)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLS HELP W ANGLE OF ISOLATION ILL GIVE BRAINLIEST I NEED ANSWER WITHIN 5 MINS
zlopas [31]
45 so the sun can hit directly to the panel
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The price of a video game was reduced from $70.00 to $40.00. By what percentage of the price was was the videogame reduced? Just
olya-2409 [2.1K]

Answer:

42.86%.

Step-by-step explanation:

Reduction in price = $70.00 - $40.00 = $30.00

Reduction in percentage = ($30.00 ÷ $70.00) x 100 = 42.86%

The price of the videogame was reduced by 42.86%.

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
7.5% of what is 7.38
Rashid [163]
Turn the percentage into a decimal 
7.5%=0.075

 .075x=7.38  

Divide both sides by .075 to isolate x
 
x=98.4

3 0
3 years ago
What’s the expression of this in simplest form
Ad libitum [116K]

Answer:

3/17

Step-by-step explanation:

3/4 divided by 4  1/4 is = to 3/4 divided by 17/4= 3/4 times 4/17 = 3/17

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 0.679 what is the value of 6
    10·1 answer
  • Choose an equation for the relationship between the measurement of the segments, angles, and arcs??
    13·1 answer
  • Which situation can be represented by this equation 340 + 5x = 650 — 8x
    5·1 answer
  • A collection of nickels and dimes has a value of 1.85. The value of the dimes is 0.10 less than twice the value of the nickels.
    12·1 answer
  • I need help please it’s really hard for me and I wanna get a good grade
    6·1 answer
  • Please answer this question only if you know the answer!!! :)
    9·1 answer
  • 8x - 3y &lt; 4<br> 9.x + 2y &lt;-1<br> is (5, -5) a solution of the system?
    14·2 answers
  • Select three ratios that are equivalent to 7: 6.
    14·2 answers
  • PLS HELP WILL MARK BRAINLIEST!
    10·2 answers
  • PLEASE HELP!!<br> Find the area of the square
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!